Ahoj!

čtvrtek 21. srpna 2014
Jsou jisté věci, které mě dokáží znervóznět. Jako třeba když jedete v cizím výtahu a uprostřed jízdy se ozve divný praskot, nebo když musím na silnici předjíždět vůz řízený postavou v čepičce či klobouku (hlavně na Dušičky). Pak jsou ale situace, které by na první pohled žádné neblahé tušení vyvolávat neměly a přece se tak děje.

Čtu si noviny a zdálky ke mě doléhá vřískot hrajících si dětí. Dokud je hluk takový, že lze obtížně vnímat čtený tisk, není se čeho obávat. Moje nervozita se dostaví ve chvíli, kdy vřeštění ustane a rozhostí se ticho. To totiž nikdy nevěstí nic dobrého. Nejhorší ale je, že to ticho si jeden uvědomí až po drahné chvíli. Člověk se začte (konečně to jde, jelikož je ticho) a najednou mu tělem proletí elektrický šok. Uvědomí si, že není nic slyšet a to už pěkně dlouho. Nastává běh do dětského pokoje a vteřina pravdy.

Po otevření dveří bývá zpravidla k vidění podlaha natřená vodovou či jinou barvou, případně pokrytá souvislou vrstvou malých korálků, nebo papírků nastřihaných na pravidelné kousky 5x5 mm... anebo jiný projev dětské tvořivosti, která způsobila onen nápadný útlum hluku v domě.

Je ale ještě jedna věc, která dokáže rozhodit moji jindy tak flegmatickou povahu. Je to chvíle, kdy mě dítě z ničeho nic pozdraví. Je jedno, je-li to dítě vlastní, či cizí. Je to prostě signál k tomu, abych se začal pídit po tom, co provedlo. Nemyslete si, u nás doma děti vedeme k slušným způsobům. Teď ovšem nemám na mysli pozdrav po příchodu ze školy nebo venku na ulici. Myslím tu situaci, kdy je pozdní odpoledne, já projdu kolem dětského pokoje a zaražená malá postavička vyštěkne "Ahoj!"...

V tu chvíli by se ve mě krve nedořezal.

Zkontrolovat ruce za zády (nenajdu-li marihuanu).
Spočítat děti (nedošlo-li ke ztrátám).
Zkontrolovat kapsy (nejsou-li tam řezné zbraně)...

....a nakonec člověk s velikou úlevou zjistí, že jen vylili vodu z akvarelů po celém stole...

10 komentářů :

 1. Naše 21 měsíční dcera už pár týdnů absolutně všechny hlasitě zdraví zvučným "Dobjý den". To byste měl vidět ty reakce okolí :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Děkuji za návštěvu a milý komentář, ať vám vaše dcerka dělá i nadále jen samou radost.
   Přeji příjemný den
   T.

   Vymazat
 2. Tome, prima čtení...mě vykolejí pozdrav dětí mých kámošek, kteří mě donedávna zdravily čau...ahoj...nazdar....a pozdrav se změní na "Dobrý den". To je moment na těžké zamyšlení...jak ten čas letí ...Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věrko, pobavila jsi mě. Děkuju za veselý start nového dne :)
   Přeji krásný pátek
   T.

   Vymazat
 3. To je tak pravdivé! Směju se nahlas. Jako učitelka na škole v přírodě v Itálii jsem jednou blaženě vychutnávala polední siestu hrdá na to, jak mám svou třídu skvěle zvládnutou a náhle přišel italský rozčilený policista, zuřivě gestikuloval a hnal se na naši terasu. Tam stály moje děti v řadě a plivaly dlouhé sliny na odpočívající Italy dole pod balkónem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jano, díky za ranní dávku smíchu, teď se zase směju nahlas já!
   T.

   Vymazat
 4. To je krásné, to je tak přesné. Vždycky obdivuju, když někdo dokáže zachytit takovéhle detaily... na fotkách, v textech, obrazech. A mám matný pocit, že přesně tohle "ahoj" nejen slyším, ale že jsem je jako malá taky používala :)... prostě proto, abych ty dospělé zmátla, stopy zahladila. To je tak dávno!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Heleno, i já si na svoje "ahoj" pamatuji... prostě v té chvíli člověk musel něco říct, ale co??? No... a už to bylo venku ;)
   Hezký den a děkuji za návštěvu!
   T.

   Vymazat
 5. Je zaujímavé ako to všade funguje úplne rovnako. Andrea

  OdpovědětVymazat
 6. Když jsem to četla, tak jsem si připadala "jako doma". Máš dar krásně a čtivě popsat situaci.

  OdpovědětVymazat