Byl jsem tak blízko...

pátek 15. srpna 2014


Byl jsem tak blízko. Mohl jsem vyhrát příští soutěž nejlepšího snímku roku National Geographic (přinejmenším). Chybělo tak málo...

Zrovna jsem běžel... stalo se to kdesi mezi sedmým a osmým kilometrem, tam, kde se cesta malebně kroutí a zároveň nepřátelsky zvedá, jako by se chtěla dotknout vrcholků stromů, které ji obklopují. Přes slané pramínky proudící z čela do mých očí jsem zahlédl neuvěřitelný výjev. Při kraji cesty byl slimák. Uznávám, samotný slimák při kraji cesty není nic výjimečného, jsou jich všude tuny. Ale tenhle slimák kouřil. Fakt... Z pusy mu trčel nedopalek a on ho labužnicky okusoval. Vypadal jako ostřílený kuřák. Ten výjev mám pořád před očima. Trvalo mi ještě několik kroků, než mému mozku došlo to, co viděly oči před pár okamžiky. Zastavil jsem se a zalitoval, že s sebou nemám foťák. Přestože to dělám nerad, rozhodl jsem se zvěčnit onen výjev pomocí telefonu, protože "něco" je pořád lepší než "nic". Ten pohled byl natolik fascinující, že by mi kde kdo odpustil i nedokonalost formy, kterou jsem toho kuřáka zachytil.

Popadl jsem upocený telefon a z uší vytrhl sluchátka. V tu chvíli ke mě dolehl podivný zvuk. Byl to dunivý hřmot, jehož intenzita jako by narůstala. Na této cestě jsem ještě nikdy nepotkal motorové vozidlo, takže dokud zpoza zatáčky nevyrazil rozjetý traktor s vlekem, myslel jsem, že slyším bouřku.

Pud sebezáchovy na mě křičel, abych uskočil do trávy vedle cesty, a tak jsem z tohoto bezpečného místa už jen sledoval, jak se kouřící slimák pomalu mění na hnědou skvrnu s nedopalkem.

Nový výjev jsem raději nefotil. Pochybuji, že bych díky němu vyhrál snímek roku.

Byl jsem tak blízko...
_______________________________________________

P.S.: Myslím, že nešlukoval... spíš přede mnou jen tak frajeřil.
P.P.S.: Snímek v úvodu je ilustrační a zachycuje jiného slimáka v úplně jiné situaci (kterak se chystá na naši úrodu cuket)

9 komentářů :

 1. ...já vím, že slimáci jsou potvory...ale když jsem četa "dunivý hřmot" ... už mi bylo slimáka děsně líto...
  .. jednou po dešti a před panelákem! utvořili kosové v trávníku docela slušnou rojnici a podnikli zátah na žížaly a podobnou havěť... byla jsem ještě dítě, doma stejně ještě nebyl foťák ani kamera ... neskutečný zážitek!
  Pěkné dny! Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Jarko, děkuji za návštěvu mého blogu i za milý komentář.
   Krásný den, Tomáš

   Vymazat
 2. Díky za příspěvek, pobavila se celá naše rodina.(teda bavili jsme se všemi příspěvky:o)). Zároveň nám je neskutečně líto, že svět přišel o tak dokonalý snímek:o)) a Ty o svou cenu:o(..tak snad příště..těším se:o)..Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inko, děkuji za návštěvu i za komentář. Potěšila jsi mě...
   Hezký den, Tomáš

   Vymazat
 3. Zvykněme si, že nejsme jediní, to je naprosto normální. Například holubi to navíc zapíjejí sherry :) :
  http://www.cbdb.cz/kniha-3389-holubi-mambo-frisco-pigeon-mambo
  Pěkný den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář i za tip na knihu... anotace mě navnadila, myslím, že si jí s chutí přečtu. Něco odlehčeného už potřebuji jako sůl ;)
   Hezký den, Tomáš

   Vymazat
 4. Zase se směju. To je fakt dobrý.

  OdpovědětVymazat
 5. ..živě jsem si to představila. A je mi líto, že jsi tu fotku nestihl...

  OdpovědětVymazat