Nečtu doslovy

úterý 27. ledna 2015

...je to takové moje pravidlo, které jsem si vypěstoval věkem. Miluji ten pocit, když po dočtení románu či nějakého příběhu člověk sklapne knihu, ještě ji chvíli se zavřenýma očima svírá v dlaních a přitom na sebe nechává působit autorova poslední slova.

Kdykoliv se po dočtení knihy pustím rovnou do čtení doslovu, o tento okamžik přijdu. Tímto ani v nejmenším nezpochybňuji profesionální či literární kvality autorů doslovů, ale z principu je nečtu právě proto, abych nepřišel o jeden z nejpěknějších momentů při čtení knihy, tedy o rozjímání nad osudy postav, nad autorovou myšlenkou a snad i nad poselstvím celého příběhu.

Doslov je pro mě něco jako oslavná řeč při pohřebním obřadu. Sám "autor" už jen mlčí a ostatní glosují jeho život, jeho činy a myšlenky. Čtení románů je ale mnohem optimističtější činnost, nežli účast na pohřbu. My se totiž, na rozdíl od pozůstalých, můžeme těšit na autorův další román. A pokud ne, můžeme alespoň sáhnout po nějakém jeho starším díle. A pokud jsme takoví knihomolové, že jsme už od něj všechno přečetli, nic nám nebrání vrátit se ke stejné knize za pár měsíců či let znovu. 

No není to krásné?

____________________________
A co vy? Čtete doslovy?

10 komentářů :

 1. Doslovy necitam-zdaju sa mi zbytocne... ale strasne rada sa vraciam ku kniham, ktore som uz precitala. Milujem ten pocit, znovu a znovu vychutnavat slova, pribeh, a vzdy tam najdem nieco, co som si predtym nevsimla. Su knuhy, ktore citam dookola a nie anie ma prestat bavit:)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám 2 seznamy... knihy, které si chci v životě přečíst a knihy, které si chci přečíst znovu... oba dva jsou dlouhé a neustále bobtnají - myslím, že mám do konce života co dělat ;)

   Vymazat
 2. Nejenom doslovy, i manuály mě nechávají chladnou:o)
  pa, Ty můj blogere :o)
  M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však já vím... návod v ruce mojí ženy viděti, neštěstí míti ;)
   T.

   Vymazat
 3. Já zase nečtu předmluvy, opravdu mě nudí. Ráda ,,hupnu" rovnýma nohama do knihy. Ahoj!

  OdpovědětVymazat
 4. Já zase dělám to, že si u extra zajímavých a poutavých knih, od kterých se nemůžu moc odtrhnout, tak poslední kapitolu odkládám...představuji si, jak to asi může skončit a hraji s knížkou takovou hru...nosím ji sebou v kabelce, otevřu na chvilku, přečtu stránku a zase chvilku počkám, pak zase odložím, pak zase něco přečtu a pak přečtu do konce...jedním dechem, s napětím a úplně celou!:D A někdy je mi úplně líto, že už jsem ji dočetla:))

  OdpovědětVymazat
 5. Já jak u které knihy.Já mám trochu problém s tím ,se od knížky odpoutat.Pak mám na sebe zlost,že jsem ji v kuse zhltla za pět hodin a cítím děsnou prázdnotu.Ale neumím si pomoct.Jasně ,že jsou knížky u kterých se ne a ne dostat přes první řádky nezaujmou:)))Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za pět hodin jsem knihu ještě asi nepřečetl, ale pocit, kdy se od ní nemohu odtrhnout znám dobře :)
   ...a ten druhý vlastně taky ;)
   T.

   Vymazat