Těšení...

pátek 21. srpna 2015

autor: Lisa Aisato
...je takový příjemný pocit, kdy člověk v očekávání *** (dosaďte si - zážitek s přáteli, letní prázdniny, dovolenou, novou knihu, nebo příjezd tchyně) prožívá radost, aniž by ona očekávaná událost vůbec nastala. Je to činnost, která navodí šťastný stav mysli, přičemž k tomu stačí jen pouhá myšlenka.

Člověk mívá tendence k idealizaci svých představ (nechme stranou zaryté pesimisty - mimochodem, mohou ti se vůbec někdy těšit?), takže těšení často bývá krásnější, než samotná radost z nastalé události (a hlavně bývá nepoměrně delší).

To proto mám tak rád pozdní páteční odpoledne, kdy mám před sebou celý víkend. Je jako nerozbalený dárek, pod jehož lesklým obalem se může skrývat, na co jen pomyslím.

Mimochodem, kdo z vás má rád nedělní odpoledne? Jen málokdy dovedu tento zbývající čas vytouženého víkendu (v tu dobu zbývá ještě celá čtvrtina!) užívat plnými doušky a nemyslet na blížící se pondělí. Ne, že bych propadal depresi, ale ten bubák v podobě představy blížícího se konce někde v koutě mojí duše je.

Kdyby nebylo těšení, není ani zklamání... ale člověk by přišel o jeden z nejhezčích pocitů, které mu život nabízí. Dokud se má člověk na co těšit, má zároveň pro co žít.

Já a moje milovaná polovička máme dnes výročí svatby (cože, už 11.?) a už teď se těším na naše další roky.
Vám všem přeji příjemné těšení na víkend... a já se pro změnu budu těšit na vaši další návštěvu a případný komentář (bude-li o těšení, bude mi potěšením...).

20 komentářů :

 1. Dobré ráno pane " Z kopečku " :-)
  Gratuluji k Vašemu výročí, k Vaší paní a vůbec k Vaší báječné rodině !
  Občas mám pocit, že nemůžete být skutečný, že si Vás Vaše Monča prostě ve své tvořivosti uhnětla, uplácala, uhladila a dokonale naprogramovala :-) máte vůbec nějakou chybu ? Nééé nechci ji vědět, já si Vás ráda uchovám tak jak Vás vidím z Vašeho blogu a blogu Vaší Monči.
  Jsem už asi na Vašem " Kopečku " závislá, je mi u Vás moc fajn, jste moje hřejátko na duši. Z toho plyne, že já se těším až si otevřu pc a kouknu co je u Vás nového, potěším se, inspiruju, zasměju.
  Jinak nedělní odpoledne si plně užívám, 9 let bydlíme ve staré chalupě - chalupě našich snů, v přírodě.
  A když mě snad napadne že UŽ je neděle, tak se postraším, že za chvilku musím vše sbalit a odjet na týden někam do paneláku jako " lufťáci " a pak se utěším, že né, že já si jen odskočím na 8 h do práce a pak se zas vrátím na " dovolenou ". :-)
  Ale pátek odpoledne to je rozhodně báječný okamžik ! Už se na něj těším !
  Já se teď taky těším, že zítra vyrazíme na výlet do skanzenu na - Den řemesel -.
  Jste moc fajn, je mi s Vámi príma !
  Díky za Vás, za všechny Z kopečku ! Ať se Vám daří !
  Vlasta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlasto, děkuji za nádherný komentář. Užijte si zítřejší výlet a vůbec celý víkend... včetně nedělního odpoledne ;)
   T.

   Vymazat
 2. Týjo, jedenácté ? To jste se tedy zenil hezky brzo:) Respekt. Tak moc gratuluju a preji Vam s Moncou dalsich spoustu jedenáctek a taky hezky vikend. Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Péťo, moc děkuji za Váš komentář.
   Nemyslím, že brzo... mám dojem, že to bylo až kolem jedné odpoledne ;)
   T.

   Vymazat
 3. Tomáši, taky vám oběma gratuluji k výročí. Ať se vám žije hezky v pohodě!
  Váš článek se mi moc hezky četl. Těšit se na něco - to je jedna z nádher života. Jak už kdosi napsal - člověk se má pořád na něco těšit. Když není po ruce velké těšení - tak si najít blbůstku a i na tu se může člověk těšit... a vo tom to je !!! ☼☼♫♫
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko, přesně tak... tak hezké dny plné těšení přeji...
   T.

   Vymazat
 4. Blahopřeji - ať vám to s Monikou stále takhle klape!

  OdpovědětVymazat
 5. Tome, užijte si s Mončou to dnešní výročí hezky. Já se taky moc těším na to naše, už 34. Vždycky si říkám jestli nezapomene a těším se na to, že ne.
  krásný den Majka

  OdpovědětVymazat
 6. Hezký výroční den, Tome, jak už tady zaznělo, ženil ses asi dost mladý :) a když vidím své "dospělé" děti, smekám, jak ten život zvládáš. Asi to chce taky veliký kus štěstí narazit na tu pravou, je to vzácnost, tak si to užívejte každý den.
  A na co se těším? Těšila jsem se na pár dní, kdy budu doma sama (jinak 2-3 děti, nemocná maminka), jak budu psát, přemýšlet,koukat na filmy, půjdu na kafe, taky vše uklidím... Takže teď si to užívám, už vím, že vše nestihnu, ale nejpozději zítra se budu těšit, až zase všichni přijedou :)
  Krásný víkend, i to nedělní odpoledne, a pokud jsi neviděl, zvu ke mně na Philomenu. Monika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moni, žvot nezvládám... Beru ho, jaký je a z každé chvíle zkouším vytěžit, co se jen dá. To je moje "zvládání" života. Ženil jsem se ve chvíli, kdy jsem si myslel (a myslím si to dodnes), že je to vhodné. Někdy není to nejlepší řešení čekat... naopak - někdy je ideální urvat si, co mu život nabízí a kašlat na to, co si myslí lidi okolo.
   Přeji hezké chvíle osamotě a příjemné těšení na návrat rodinky ;)
   T.
   P.S.: Děkuji za pozvání, mrknu!

   Vymazat
 7. Ó...úžasné. Zase jsem si tu na blogu početla. Je to príma zastavení...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé Janí, to mě strašně těší!
   Milé dny přeji!
   T.

   Vymazat
 8. Milý Tome..blahopřeji Vám i Moničce k výročí svatby..přeji ještě mnoho let v lásce, pohodě a spokojenosti do dalšího života.Ať to pouto navždy vydrží..
  11.rok – Ocelová svatba. Partneři jsou pevní jako kalená ocel a jistě spolu vydrží ještě mnoho let. ♥♥♥
  Pokud se TĚŠENÍ týče..moc jsem se těšila na vnučku Aničku..Není to první vnouče,ale vysněné a vymodlené první děťátko 34 leté dcery.
  Jinak se vždy již od ledna těším na vánoce..jsou to ty nejkrásnější a nejdelší svátky..U štědrovečerního stolu se scházíme vždy ve velkém počtu..včetně našich 2 boloňek a 2 rhodéských ridžbeků mladší dcery..To je potom v bytě 4+1 veselo u Veselých..:)
  Ještě jednou hodně štěstí a ještě nejméně 6 x 11 let.Pěkná víkend.Anna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Aničko, děkuji za hřejivý komentář a blahopřeji k třetí generaci Aniček ve vaší rodině ;)
   Hezké dny, T.

   Vymazat
 9. Ty mladá duša ( vyzretého päťdesiatnika :o) ) , prajem Vám s Monikou ešte veľa spoločných , bezpečných ,,výšin,, ale aj bezpečných všedných ,,nížin ,, !

  OdpovědětVymazat
 10. Váš článek jsem četla ráno při kávičce,moc se mi líbil,potěšil mě a přinutil k zamyšlení.Dokážu se těšit na spoustu věcí,v poslední době jsem se nejvíc těšila až se ochladí,až zaprší,rozkvetou vřesy,dozrají na zahradě ostružiny.Těším se ,že konečně snad začnou růst houby,ale ze všeho nejvíc se každý den těším až se manžel vrátí z práce.Někomu se to může zdát směšné,nebo obyčejné,ale jsme spolu 25 let a protože jsem celé ty roky v domácnosti,každé ráno s ním vstávám,klidně i ve čtyři ráno a těším se až odpoledne uslyším"zlato jsem doma".Vám oběma přeji hodně dalších št´astně prožitých společných let.Jaroslava.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, děkuji za moc krásný komentář... usmívám se tu nad ním. Pro tento druh těšení mám pochopení. Přeji Vám i manželovi krásné dny plné těšení se jeden na druhého :)
   T.

   Vymazat