Kaštany...

pátek 9. října 2015

O těch hnědých kulatých plodech jírovce toho bylo v blogerském světě napsáno dost a dost. V údivu nad lidskou potřebou tyto plody sbírat a hromadit bylo vyřčeno nesčetně otázek, na které neexistují uspokojivé odpovědi.

Přiznávám. I já patřím mezi ty, kteří při pohledu na sytě zelenou pichlavou slupku, z jejíž prasklinky vykukuje nablýskaný hnědý krasavec neodolají a léty praxe vypilovaným pohybem nohy vyprostí onen poklad. Ten sametový, lesklý, hladký, čisťoučký, pevný, naprosto nepotřebný a přesto neodolatelný kaštan strčí do kasy s nejasnou vizí toho, k čemu mu to všechno vlastně bude.

Uspokojivý pocit z hromadění eskaluje ve zvrhlou blaženost ve chvíli, kdy člověk po ramena zanoří ruce do pytle nasbíraných plodů, pro které neexistuje lepší využití, nežli se v nich přehrabovat.

Jako určitá výmluva u nás v rodině funguje představa, že to všechno děláme pro lesní zvěř, jíž čtyřiadvacátého prosince obdaříme veškerou zásobou plodů. Pravda je ale taková, že ke kumulaci semen jírovce maďalu u nás docházelo vždycky a to i v dobách, kdy jsme jimi ještě žádnou zvěř nekrmili.

Jestli jste v závěru příspěvku čekali dechberoucí rozuzlení a vyšperkovanou pointu, asi vás při pátku zklamu. Přesto vám všem přeji hezký podzimní víkend. Užijte si ho podle svých nejlepších představ. Já například půjdu na kaštany.

7 komentářů :

 1. Taky je miluju. Je to urcite jedna z relaxacnich pomucek, tak proto vsem delaji tak dobre:) Ja je pouzivam misto "jing jang kulicek". A doufam, ze moji vasen budou sdilet i kluci. V utery jsme jak silenci sbirali v kazde aleji, kterou jsme nasli.

  OdpovědětVymazat
 2. ..my taky, pujdeme na kastany. Uz se moc tesim:)

  OdpovědětVymazat
 3. Krásně a pravdivě napsáno. Díky.

  OdpovědětVymazat
 4. Zdravím,jako vždy krásné čtení:))Pohodový víkend.....Šárka

  OdpovědětVymazat
 5. Při revmatických chorobách (revmatoidní artritida) se doporučuje nosit kaštany po kapsách. To samé se doporučuje ženám v období přechodu (klimakteria).
  Což se asi vás Tome netýká :-)
  Zralé kaštany neutralizují škodlivé záření podzemních vodních toků,navracejí spánek, v noci zmírňují revmatické potíže. Za tímto účelem dáváme pod postel tři látkové sáčky s patnácti kaštany v každém. Nejpozději za rok je potřeba kaštany vyměnit.
  Já je nosím již po léta v klíčence..vždy po roce si je vyměním a kupodivu se do hledání zapojí vždy můj Honzík (manžel) a kaštany přinese domů sám:)
  Tak vidíte Tome,že není od věci kaštany sbírat.
  Přeji pěkný víkend všem NA KOPEČEK.Anna.

  OdpovědětVymazat
 6. Krásný článek. Jsem se pobavila :-))
  *Jana*

  OdpovědětVymazat