Na Marsu...

čtvrtek 10. března 2016

...trvá den 25 hodin. Věděli jste to? To je sen mnoha z nás. Kolikrát už jsem tu vousatou větu slyšel (a taky vyslovil): "Kdyby tak měl den alespoň 25 hodin". JENŽE...

zdroj: NASA


...nedávno jsem tu větu odmítl vzít jen jako povzdech nad nedostatkem času a reálně se nad jejím obsahem zamyslel (bylo to ve vaně). Kdyby náš den byl opravdu o hodinu delší, stihl bych toho skutečně více?
Nevím, jak to máte vy, ale moje nestíhání má svoje prameny ve fyzických limitech mého těla a mozku. Jinými slovy čas není ten hlavní problém. Problém je ten, že v určitou fázi dne prostě musím nechat činnosti, kterou dělám, protože na ní už jednoduše nemám sílu. Musím se proběhnout, čučet na blogy, nebo zalézt do vany (a tam vymýšlet takovéto pitomosti).

Stěžovat si na nedostatek času je vlastně rouhání proti přírodě. Nevím, jestli by někdy kozu nebo ptakopyska napadlo, že "nemá na něco čas"... Asi ne. Než jsem opustil vyhřátou vanu a trochu se usušil, pochopil jsem, že chybu dělá člověk (tedy já) a ne planeta Země a její rotace.

Od zítřka si do diáře píšu jen tolik úkolů, kolik jsem schopen zvládnout od rozbřesku do soumraku. A když se náhodou přecením, nebudu mít výčitky, že si úkol škrtám a posouvám na následující den. Nemá cenu pokoušet se ohýbat časoprostor. Mnohem lepší bude jednou provždy pochopit, že jsme součástí planety, na které žijeme a přijmout "její pravidla", ne se snažit razit svá vlastní. Jsem zvědav, jak dlouho mi to vydrží (nejspíš do příští uzávěrky)...

P.S.: Ono těm Marťanům není vlastně ani co závidět. Mají o hodinu delší pátek třináctého, denní půst a den před výplatou!

3 komentáře :

  1. Tak Tome, tohle jsem presne dnes potrebovala slyset :-) Takze díky:-) Od more zdravi Tereza

    OdpovědětVymazat
  2. Myslím, že dnes vlezu do vany a budu chvilku přemýšlet, jestli to, že mám na všechno přesně takový čas, jaký potřebuji, není způsobeno tím, že si do diáře píšu věci až zpětně. Sice to mění původní význam diáře, nicméně tam mám spoustu splněných věcí každý den a nikdy nic nepřepisuji:) Jinak tedy posílám kousek mého času, ale tu hodinu pátku třináctého nedám, tu já ráda!:)

    OdpovědětVymazat
  3. Zdravím před časem jsem si přála, aby měl den alespoň o tři hodiny déle,ale teď vše beru zpět. Stačí mi těch 24,diář moc přeplněný nemám,tak co tedy dělám celý den?Pořad něco,někdy co musím,někdy co chci.Pracuji,studuji,tvořím,pečuji o své nejbližší,naslouchám,odpovidám,přemýšlím,jen ten odpočinek,trošku chybí.Těším se na dovolenou jak malé dítě na prázdniny.Já si ji fakt zasloužim.Ráda chodim na váš blog,ale více k vaší pani, pardon.Děkuji,že jste Svaťka

    OdpovědětVymazat