Vzkaz vlastnímu já

neděle 12. června 2016

autor: Mark Johns
Nedávno jsem v časopise Reportér četl odpovědi známých osobností na otázku "Co byste dnes vzkázal svému patnáctiletému já?"
Ta otázka mne zaujala. Dlouho jsem nad ní přemýšlel a říkal jsem si, co bych asi tak svému mladšímu já vzkázal sám? Co bych si poradil? Jaké situaci bych se v životě raději vyhnul? Co bych dnes udělal jinak? S těmito myšlenkami v hlavě jsem naběhal spousty kilometrů a proležel pár hodin ve vaně, ale ne a ne na nic přijít.

Mám snad tak omezenou fantazii? Věřím, že ne. Myslím, že to vypovídá o něčem jiném. A sice o tom, co už dávno vím - že na svém životě nechci nic měnit. Mohl bych si, pravda, poradit, na koho si vsadit během mistrovství světa ve fotbale v roce 2000. Mohl bych si také dát tip na nákup akcií. Ale co z toho? Možná bych si mohl poradit, abych neřekl pár věcí, které jsem v životě vypustil z úst a které mě pak ještě dlouho mrzely.
Člověk věkem získává zkušenosti. Není to nic záslužného, je to obyčejný vývoj. Vlivem zkušeností bych dnes v určitých situacích reagoval jinak (třeba bych nešel do kina na Román pro muže). Možná bych si mohl doporučit, jak se v té které zlomové situaci zachovat. Ale jak bych ony zkušenosti získal, kdybych nejprve neudělal špatné rozhodnutí? Co kdyby se ze mne pod vlivem mých vlastních rad stal někdo jiný? Kauzalita! Zákon času a prostoru. Ne... já bych se na své patnáctileté já shovívavě usmál a nechal ho jít vlastní cestou, protože vím, že ta cesta vede k mému dnešnímu životu.

Co byste si poradili vy?

8 komentářů :

 1. Zdravím, krásně napsáno a hlavně s rozumem....Život plyne jak má,chybami se člověk učí pro příště a že jich bylo)))Jen co se týká slov(( co někdy člověk poví a nemusel by,ale zase si říkám,že člověk má být upřímný i když někdy pravda bolííí. Přeji pohodové léto...Pa,Šárka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář, Šárko! krásné dny,
   T.

   Vymazat
 2. Ahoj, jsi moudrý muž Tome. Dík za impuls k zamyšlení. Pa Stáňa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Stáňo, děkuji za koment. Mějte se krásně.
   T.

   Vymazat
 3. Mně příjdete jako skvělý chlapík, Vaší ženě jistě jakbysmet! Moc ráda Vás čtu!
  Pěkný večer, Jana

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj. Já bych si poradila, abych víc žila. Abych pořád neseděla v koutku a nebabrala se v myšlenkách typu - jak u čeho vypadám, co si o mě kdo myslí, jestli se náhodou neztrapním, jestli mi při tanci nevyleze špek na břiše.. Dnes už vím, že jsem to tak prožívala jenom já a ostatním to bylo šumák, protože v dospívání se stará každý sám o sebe a spousta událostí má jepičí život. Špatně jsem si to tenkrát v hlavě nastavila a i teď v dospělosti k tomu občas utíkám. Pak si ale pustím třeba nějaké povídání s J. Duškem, poslouchám, naslouchám, rázem se usmívám a zas na nějakou dobu vím, že život je tak krásně jednoduchý a my si ho naším myšlením dokážeme tak znesnadnit :) Pěkný den na kopec, jste s Vaší ženou mým každodenním zastavením.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za krásný komentář. Je v něm hodně pravdy a hodně moudra!
   T.

   Vymazat