Hlas v hlavě

pátek 21. října 2016

zdroj: Pinterest
Dlouho jsem se v mladické nerozvážnosti a pýše bránil takzvaným audioknihám. "Knížka se má přece číst, čichat a hladit..." Dnes (přestože mám do moudrosti stále daleko) už vím, že jsou příběhy, které si nikdy nepřečtu, tak proč si jimi alespoň nezkrátit cestu autem? S M. máme několik oblíbených audioknih, které nás každý večer uspávají. Já poslední dobou často poslouchám časopis Respekt. Jsem předplatitel (mimochodem - spojení "předplatit si respekt" je kouzelná věta, naštěstí už je po volbách, a tak mě nikdo nemůže podezřívat, že narážím na politiku. Ani Andrej.)... No a jako předplatitel Respektu (s velkým písmenem) mám přístup také k audio verzím článků. Například včera ráno mi hlas v hlavě předčítal poutavý článek o hlasech v hlavě (asi jako malíř malující malíře). Ušima čtu při běhu, ve vaně, v posteli, dokonce i na skútru a rozhodně nemám pocit, že bych díky tomu méně četl, čichal a hladil stránky papírových knih. Buď pochválena, audiokniho!

Jak jste na tom vy?

17 komentářů :

 1. Miluju knihy, ale není čas. Při 12 hodinové směně mi do uší čtou a směna uteče. Při nové audioknize se i těším do práce :) Kvalitně načtená audiokniha je perfektní. A když mám horor, tak ani nesvačím a nereaguju na kolegy :D a kdy bych si mohla doma 12 hodin v kuse číst...s pozdravem Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda pravda Hanko, ten poslech při práci v dobrém závidím. Já potřebuji koncentraci, to by nešlo dohromady ;)
   Krásné dny
   T.

   Smazat
 2. Skvělý je Harry Potter v podání Jiřího Lábuse.Měl za to dostat cenu! Ač jsem dospělého věku musím říct, že je to geniálně namluvené.Moji kluci(13,11let) to stále poslouchají a milují.Kupovala jsem a stále jim kupuju další audioknihy(Ostrov pokladů,Děti kapitána Granta,Boříkovi lapálie,Pes Baskervillský,Deník malého Poseroutky aj.)Nejsem infantilní, ale miluju Nové příběhy a písničky včelích medvídků, které namluvil a nazpíval Vašek Vydra :).
  Souhlasím, že kvalitně načtená audiokniha je perfektní. I pro lidi, kteří nemůžou či už nemůžou číst.
  Tak se všichni opatrujte.
  Katka z Km

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně Karko, Harry Potter je geniální, krátil našim holkám cestu po D1 cestou z Beskyd...
   Hezký poslech přeji!
   T.

   Smazat
  2. Ano, Harry i Medvidci jsou naprosto famozne namluvene :) a jeste Kocourek Modroocko a Medvidek Pú od Ebena - nase holky na tom vyrostly a me to nikdy nezaclo nudit i kdyz to slo po sté :))

   Smazat
 3. Na knihy mám stejný názor. Mají se číst, prohlížet, listovat jimi. Nicméně o tom, že vyzkouším audioknihu už nějakou dobu přemýšlím. Právě proto, že číst se všude prostě nedá. Třeba při vaření, žehlení nebo večer, když už jsem tak unavená, že to jenom prostě nejde. Díky! Jdu do toho!

  OdpovědětSmazat
 4. Priznavam sa dobrovolne,ze som zatial odolala audiokniham a vasnivo rada knihu hladkam a ovoniavam. Fakt je, ze moje dieta obcas daku tu knihu takmer zrecikluje, ale len takmer... kazda bola zatial uspesne zachranena. Mozno dozriem aj na audioknihu. Pekne citanie zela Katka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já mezi čtením a poslechem knihy cítím obrovský rozdíl... Poslouchám tam, kde se číst nedá a nikdy neposlouchám knihu, kterou mám rozečtenou, nebo jí chci v budoucnu číst ;)
   Krásné dny s knihami!
   T.

   Smazat
 5. Audioknihám jsem přišla na chuť nedávno... (před několika lety jsem měla stejné dilema se čtečkou :D - ale když je tak skladná a mám v ní tisíc knih? :)). Audioknihy poslouchám od doby, co jsem se stala matkou... při žehlení, domácích pracech, při usínání, v každé volné chvíli... (jen tedy při procházkách některým místním připadám jak blázen, když se třeba začnu smát :)) Taky jsem se dala do poslechu Her a četby na Vltavě (Český rozhlas - Vltava), odpadá mi shánění audioknih... :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic to ovšem nemění na tom, že stejně nejvíce peněz (kromě jídla) utrácím za knihy - teď tedy spíše dětské, ale máme doma víc knih než hraček, čímž spousta členů rodiny Čmeláčka lituje... (nevím, kde vzali, že by ho měli litovat, listuje rád...)
   Pěkný víkend Na kopeček, Peťka :)

   Smazat
 6. Neměl jsem rád cestu po D1. To se ale změnilo, když jsem začal poslouchat Norské dřevo, pak Pravidla moštárny nebo Analfabetka, která uměla počítat. Ty knihy jsou bravurně namluvené, že jsem přestal vnímat negativa monotónní cesty a začal si cestu užívat. Teď před cestou vždy zkontroluju, zda mám staženy kapitoly v mobilu a těším se až vyrazim.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu zcela rozumím, Zbyňku!
   Tak mnoho příjemných km s knihou ;)
   T.

   Smazat
 7. Pár knih jsem si poslechla, ale nejsem bohužel schopná se tak dlouho soustředit a párkrát se mi teda stalo, že jsem po hodině zjistila, že vůbec nevím, o čem tam ten člověk mluví. Škoda, je to skvělé právě do auta nebo na kolo. No pro mne bohužel ne :(

  OdpovědětSmazat
 8. Já mám u audioknih hrozný problém vůbec udržet pozornost, proto pak musím posouvat stopu nazpět a v tom jsou podle mě právě lepší klasické knihy. A samozřejmě nic nenahradí papírovou knihu s její vůní. Proto jsem ani nikdy nepřišla na chuť ani elektronickým čtečkám.

  OdpovědětSmazat
 9. A jeste si neodpustim pridat : Toulky ceskou minulosti, Sifra mistra Leonarda nemo Komisar Maigret namluveny starym panem Hrusinskym-uzasne...

  OdpovědětSmazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.