Rýmička!

čtvrtek 29. prosince 2016

Už je to tak. Téhle zákeřné chorobě není svaté nic - dokonce ani Vánoce. Pod tíhou nemoci, která bývá pro mužskou populaci smrtelná, jsem ulehl do peřin a během dvou dnů dočetl tři knihy... Dnes bych rád napsal pár řádků o první z nich. Bude to pro mě těžké, protože je řeč o mém oblíbenci - o mnou zbožňovaném Harukim Murakamim (nebo jak se to skloňuje?) a bohužel tentokrát nechystám řádný chvalozpěv. Takže vysmrkat, odkašlat a jdeme na to:

Haruki Murakami: Spánek


Útlou knížečku donesl ve své kouzelné náruči sám Ježíšek. Radostně jsem ji osahal, očichal její stránky a nadšeně prolistoval překrásné ilustrace německé umělkyně Kat Menschik. Tiskařské a grafické provedení knihy je skutečně nádherné a bohužel musím konstatovat, že je tím nejhodnotnějším, co jsem v knize nalezl.

Kniha odpovídá rozsahově spíše povídce. Začíná větou: "Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát."
Pro mne jako manžela chorobného nespavce poměrně slibný začátek. Příběh nám poodhaluje krátký úsek života ženy, jejíž spánkový rytmus postihla záhadná anomálie. Přestala cítit potřebu spánku a s osmi hodinami denně, které díky tomu získala, nakládá po svém: čte a čte a čte... Povídka nás provádí jejími sedmnácti dny "nespánku" a člověk se chtě nechtě neubrání myšlenkám, jak by s takovým "darem" naložil on sám. Je spánek něco, co nás obohacuje a dodává životní sílu a energii, nebo je to neefektivní proces, díky kterému ztrácíme celou třetinu života a ten se pak točí jen kolem povinností a rutinních činností, které nepřináší žádnou radost? Hrdinka povídky má jasno...

...a já mám zase jasno, co se týče povídky jako takové. Ač mi to trhá moje čtenářské srdce, musím zkonstatovat, že (i přes zajímavé myšlenky a typicky Murakamiovský konec, který vám vyrazí dech), se jedná o celkem tuctovou povídku, která by bez značky MURAKAMI na jmenovce neměla šanci na vydání.

Tolik moje rýmou zalepené a ukašlané dojmy. Nenechte se ale ovlivnit názorem jednoho maroda, protože jak známo - tisíc lidí, tisíc názorů - a já budu rád, když mi ten svůj názor prozradíte třeba v komentáři. Já si zatím uvařím zázvorový čaj.

5 komentářů :

 1. Knihu neznám,ale dobrý tip jsi mi Tome dal....jinak jsem na tom stejně jako ty jen s rozdílem ,že mám rýmu jak trám a kašel jak prase :-D tak se jdeme léčit i knihou ,mám jich tu štos tak jdu začít.....

  OdpovědětVymazat
 2. Mám na "knihu" dost podobný názor, hodně mě zklamala (i když po vizuální stránce je to velmi hezké). Je to podle mého jenom tah na fanoušky Murakamiho, kteří prostě čtou (a kupují) všechny jeho knihy, které u nás vyjdou... (Ano, taky se mezi tyto fanoušky počítám...)
  Tak brzké uzdravení! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Názorem na knihu bohužel přispět nemohu,za to na zázvorový čaj ano. Jsem nemocná od 23.prosince, takže jsem ho vypila už litry.Je opravdu vynikající, hlavně z čerstvého zázvoru a dostatkem citronu. Zjišťuji, že rýmička s věkem začíná být téměř smrtelná i pro ženy:-)
  Přeji brzké uzdravení.
  H.

  OdpovědětVymazat
 4. Knihu som dostala, ale este som ju nezacala citat. Netusim co ma stale odradza. Zelam skore uzdravenie. Katka

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu jsem dočetla dnes a líbila se mi moc, až na ten konec. Jsem zyvklý na Murakamiho, ale tento konec mi přišel až moc rychle uzavřený (otevřené konce mi normálně nevadí). Mám doma knihu povídek Murakamiho - Elephant vanishes a tam je Spánek zařazen mezi ostatní povídky. Musím ale říct, že samostatná kniha s krásnými ilustracemi jí sluší asi víc.
  zdraví, Ivet

  OdpovědětVymazat