PRAHA...

pondělí 30. ledna 2017

... NOIR



Povídky miluji. Mám rád to umění komprese, kdy se příběh zhutní na několik stránek. Přestože se nejedná o příliš prestižní literární žánr, já považuji opravu dobrou povídku za vrchol spisovatelského umění.

Kniha Praha Noir je souborem povídek čtrnácti českých autorů, kteří byli osloveni s požadavkem napsat "noirovou" povídku z prostředí našeho hlavního města. Stejný projekt vznikl v minulosti i v dalších světových městech, takže na pultech knihkupectví můžete narazit například na tituly Boston Noir, Washington Noir, New Jersey Noir, Petrohrad Noir, Helsinki Noir... a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho...

Do psaní pražských povídek se pustili takoví spisovatelé, jako například Karol Sidon, Kateřina Tučková, Petr Šabach nebo Ondřej Neff.
Povídky jsou stylově nádherně rozmanité. Některé z nich sice nejsou příliš "noirové", zpravidla to ovšem dohánějí svojí čtivostí a napínavou atmosférou. Kvalitativně bych povídky rozdělil do dvou skupin: na ty dobré a pak na ty excelentní. Čtenář se tedy má na co těšit.

Každá povídka se odehrává na jednom konkrétním místě a její lokaci lze nalézt na mapce na zadní straně nádherně graficky zpracovaného přebalu. Grafické zpracování knihy je dalším smyslovým požitkem, které jsem si při jejím čtení dopřával. Na své si tak přijdou i milovníci pěkné grafiky a voňavého tisku.

Abych to v duchu úsporného literárního žánru shrnul do jedné věty: při čtení této knihy jsem si skutečně pošmákl!

4 komentáře :

 1. Povídky mám vcelku ráda, považuji to za milý a nenucený odreagování na víkendové čtení. O našem, českém, vydání jsem nějak ještě neslyšela, takže děkuji za tip, určitě se v brzké době objeví na mém nočním stolku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mám radost, že jsem pomohl něco "objevit" ;)
   T.

   Vymazat
 2. Moc děkuji za pěkný tip na prima počteníčko. Knížky si užívám - každý den jsem si povolila jenom jednu povídku, takže mám ještě nebo spíše už jenom týden. Knížka je krásná do ruky, lahodí oku a krásně se čte. Takže ještě jednou díky, byla to dobrá volba. Hanka
  PS: knihovnu máte úžasnou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, děkuji, mám radost, že se líbí(la)... ;)
   T.

   Vymazat