Rovnat knihy...

pátek 9. února 2018

...je taková moje úchylka. Mám rád, když knihy v poličkách hrají barevně, tvarově a při tom všem ještě jejich uspořádání dává smysl z pohledu žánru, doby a autora. Hřbety knih musí lícovat! Do toho všeho mám ještě tendenci si s nimi povídat, takže moje rodina může čas od času zaslechnout: "Boženko, bude ti lépe vedle Nerudy, nebo Čapka?"
Pěkně blbá úchylka, řeknu vám. Když se pustím do přerovnávání, s večeří na mě rodina nikdy nečeká. Z uvedeného důvodu jsem si zakázal procházet kolem knihovny v dětském pokoji, která je v režii našich slečen, a která nesplňuje ani jedno zmíněné kritérium.

Nedávno jsem si říkal, že jsem měl možná být knihovník. Hned vzápětí mi ale došlo, jaká by to byla pohroma:
"Nemakejte mi tam na ty knížky, slyšíte? Vypadněte od toho regálu. Kam tu knížku strkáte? Ukažte, člověče, já to tam vrátim sám."

A z jiného soudku: Někdy je fajn odpoutat se od běžných pozemských starostí a zahledět se hodně vysoko mezi hvězdy. Jsem rád, že po světě běhají blázni v podobě věčně malých kluků a holek, kteří si plní svoje sny. A já si je plním společně s nimi. Přátelé, sci-fi už začalo! Díky, Elone! Starmane, leť!

poslední snímek Starmana před jeho odletem směrem k Marsu


10 komentářů :

 1. Boženku rozhodně k Nerudovi;) Ještěže vlastním jen minimum knih a pro zbytek si chodím do knihovny, jinak bych možná byla stejná. První osobní auto ve vesmíru je rozhodně historický okamžik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vé, Boženka se nedokázala rozhodnout. Neruda po pravici a Karel jí dělá garde z druhé strany. Prostě slušná sešlost ;)

   Vymazat
 2. Dobrý den, moc jste mě pobavil. Mám to s knihami velmi podobně, ovšem takhle si s nimi ještě nepovídám. Od nynějška to už nikdy nepůjde jinak:):):). To je prostě dokonalé! Za chvíli se jich tedy půjdu ptát, vedle koho chtějí být a vedle koho nikdy!! Začnu filosofy a jsem zvědavá, jak to dopadne:). Navíc mám tedy tu úchylku (?), že se nedokážu žádné knihy vzdát a tak mám ještě jednu krásnou, velkou knihovnu na půdě. Čas od času si ji tam vylezu přerovnat a něco k ní přidat. Knihám zdar a jejich milovníkům zvlášť. Krásnou neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu rozumím. Taky nedám knihu z ruky. Někdy si ale říkám, že je to škoda. V knihovně sice krásně lícuje a barevně lahodí oku... u někoho jiného by ale mohla být znovu čtena. No zatím mě to ještě nezlomilo a všechny se na mě pěkně smějí z polic ;)

   Vymazat
 3. Pobavila jsem se. :)
  Mám jen malou knihovnu a knihy si skládám tak, abych měla po ruce ty nepřečtené a oblíbené a ten zbytek strčený vzadu. Jinak v tom systém nemám.

  OdpovědětVymazat
 4. Jako knihomilové máme knihovnu opravdu velkou, ale větší část tvoří knihy s železniční tématikou. Zatímco Boženku mám u Nerudy, neustále zápasím jak uspořádat zbytek. Patří historie lesních železnic vedle manuálu pro strojvedoucí, nebo snad k encyklopedii kolejových vozidel? A mohu kombinovat pravidla pro topiče s knihou mapující železniční síť Rakouska-Uherska? Asi v tomto ohledu budeme mít knihovnu bez ladu a skladu😀
  Krásný den a knihám zdar! Romana

  OdpovědětVymazat
 5. Ano to moc dobře znám. Máme velkou knihovnu a takto si rovnal knihy, desky a CD manžel, a běda, když mu je někdo přehodil. Trénovaným okem po příchodu domu, hned věděl co kde má a co mu kdo přerovnal. Před vánoci, měl za úkol knihovnu zbavit prachu.Tak začal už v začátkem prosince,ale bohužel to trvalo i 14 dní než to dokončil. S otázkou tak jak jsi daleko, jsem ho načapala jak si v pohodičce přehrává desky a čte knižky, které byly někde v zadu a zapomělo se na ě. :-)) .Bohužel už manžela nemám,ale když v knihovně něco hledám ,tak mám stále respekt z toho abych mu to nepřeházela.:-)Dagmar

  OdpovědětVymazat
 6. Nechcete přijít ke mně domů na brigádu? :D
  Moc jste mě pobavil :D

  OdpovědětVymazat
 7. Fakt jo? Ta sleduj.
  Knihy musí být v policích dle velikosti a barevně k sobě. Všechny ty červené záložky (?) nesmí čouhat a všechny knihy musí (!) být zarovnané s okrajem police.
  Ehm, ehm...

  OdpovědětVymazat
 8. Na střední jsem studovala knihovnictví a jedna z maturitních otázek zněla: "Knihy a jejich škůdci". Řekněme, že vlhko, plíseň a hmyz představovaly jen poznámku pod čarou, protože hlavní nepřítel číslo jedna je podle všeho čtenář. Dokonce nás učili, jak odhalit, že někdo chce vrátit zdánlivě čistou knihu, která je přitom zrychtovaná.
  Naše knihovna pak každoročně pořádá výstavku "záložek", co čtenáři v knihách zapomenou. Můžu říct, že to stojí za to - lístky se vzkazy, sušené květiny, lístky do kina/divadla/na autobus/vlak, pohledy, složenky (často i nezaplacené), ale i stránky očividně vytržené z jiných knih (!!!) nebo kapesníky. Jednou byla uvnitř knihy o Hygge účtenka z Ikea, kde někdo nechal bezmála dva tisíce za svíčky :D Asi si vzal z knihy příklad.
  Takže "nehmatat" na knihy by bylo asi to nejlepší, co by někdo jako knihovník mohl volat na čtenáře :)

  OdpovědětVymazat