Mráz...

čtvrtek 8. března 2018

...mi běhá po zádech. A není to jen díky děsivé detektivce postavené na mrazivém příběhu plném mrazivých kulis a mrazivých představ...

Mráz je famózně sepsaná detektivka Bernarda MINIERa, která od prvních stránek čtenáře doslova pohltí. Temný příběh odehrávající se v zasněžených francouzských Pyrenejích začne záhadným a těžce vysvětlitelným mordem nejoblíbenějšího koně tamního miliardáře, kterého jeho vrah dokázal vyvézt na nejvyšší horu a jeho bezhlavé tělo pověsit na lanovkový stožár. Pokud vám při té představě přeběhl mráz po zádech, asi byste neměli tento více než šestisetstránkový příběh brát do rukou. Vyšetřování bere rychlý spád, stejně jako události v pyrenejském městečku Sant-Martin, v jehož blízkosti se nachází ústav pro ty nejšílenější zločince z celé Evropy. Jak vysvětlit přítomnost DNA toho nejstřeženějšího z nich na místě činu?? Smrtí koně všechno jen začíná. Mráz za okny sice ztrácí svoji vládu, ale mrazivé pocity při čtení této knihy vás s nadcházejícím jarem neopustí. Za to ručím!

Vyšetřování přináší více otázek než odpovědí a příběh je postupem času košatější a košatější. Jak už bývá u dobrých autorů zvykem, na posledních několika desítkách stran všechny slepé uličky a zdánlivě nesouvislé vyšetřovací verze do sebe zapadnou a četná ramena příběhu se slijí v jeden svěží proud, na jehož vlnách čtenář dopluje až k rozuzlení všech záhad...

...anebo ne úplně všech?

Mráz mohu doporučit všem fandům napětí. Zároveň bych chtěl na tomto místě poprosit čtenáře, kteří nehodlají číst moje komentáře jiného druhu napětí, a sice napětí politického, aby s klidným srdcem zbytek mého dnešního příspěvku přeskočili.

Týká se totiž toho, co mi vyvolává mravenčení v zádech mnohem více, než bravurně sepsaná detektivka, a sice dnešního inauguračního projevu našeho nově zvoleného prezidenta republiky.
Jako liberální demokrat zcela respektuji fakt, že nově zvoleným prezidentem je Miloš Zeman. To jen na úvod. Respektovat výsledky voleb ovšem neznamená srazit paty, zavřít pusu (jak by si pan prezident přál) a sledovat lejna padající na základní pilíře naší křehké demokracie. Aniž bych se chtěl dlouze rozepisovat, rád bych vyjádřil svůj názor, že Český rozhlas, Česká televize a v neposlední řadě média vydavatelství Economia patří k tomu nejlepšímu a neobjektivnějšímu, co dnešní česká žurnalistika nabízí. Pan prezident se asi jako jediný český politik neuráčil vyjádřit k vraždě novináře u našich sousedů a donedávna ještě bratrů, zato cítí potřebu dehonestovat média, o jejichž profesionalitě nemám (na rozdíl například od pana Soukupa) nejmenších pochyb.
Závěrem bych ještě rád podotkl, že nikterak nehájím osobu pana Bakaly, o jehož vině či nevině by měly rozhodnout nezávislé soudy, nikoliv soudy uprostřed inauguračního projevu prezidenta republiky. Mimochodem, on pan Bakala není jediný obviněný podnikatel a majitel médií v této zemi. Narozdíl od dalších ale nevykonává žádnou veřejnou funkci, která by mohla budit dojem střetu zájmů.

Važme si svobod, které jsme složitě získali a které tu možná nebudou navždy. Važme si jich a chraňme je pro naše děti. Nesrážejme paty a nedržme ústa. Slovními útoky na novináře to začíná a kulkou v srdci končí.

14 komentářů :

 1. Jo detektivky, to je moje. Nevyhnula se mi ani trilogie začínající Vraní dívkou, znáš? A ještě doporučuji Hadrový panák. Díky za tip, Mráz si musím pořídit.
  K politickému dění. Nikdy jsem nebyla tak v šoku, tak vyděšená, jako po vyhraných prezidentských volbách a výhře ANO a SPD. A to vyděšení a strach stále přetrvává, jen se do něj mísí znechucení a zase znechucení. Trochu mi to vzalo iluze o spoluobčanech a nadávám na všechny, kteří zavírají oči a radši sedí doma, než aby šli volit. Já fakt věřila, že změna bude.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkně napsáno.Ta naše křehká demokracie je po tomto projevu ještě křehčí. Obě republiky česko i slovensko se s demokracií dostali na samý okraj. Teď je řada na skutečných demokratech, aby dokázali, že stojí za demokracii bojovat. Nesmíme se divat, jak umira!

  OdpovědětVymazat
 3. Tome, díky. Shrnul jsi to moc hezky a navíc s odstupem. Taky se bojím. Oceňuji schopnost pana Zemana pronášet své projevy spatra, ale jejich obsah mne dost zaráží. Inaugurační projev prezidenta a tato témata v něm? Koukala jsem jak blázen. Jsem ráda, že nejsem blázen sama. Ach jo. Co bude dál? Peťula

  OdpovědětVymazat
 4. Tome, díky!!
  Dáša

  OdpovědětVymazat
 5. Malý ublížený chlapeček v starcově těle křičí - teď vám ukážu, teď jsem tady pánem JÁ, je to smutné, hloupé a zamindrákované. Několikrát jsem zaslechla, jak je pan Zeman inteligentní. Tak takhle to vypadá, když inteligence slouží marnivosti, od zvolení prezidentem jsem neslyšela jedinou moudrou věc, jen sarkasmy a urážky a soudy. Je to smutné...

  OdpovědětVymazat
 6. ...Mráz jsem poslouchala jako audio, sjela jsem to 3x, síla...a ta hrůza co šla a jde z Hradu není o nic menší, jen máme šanci se proti tomu postavit a to co nejrychleji a důrazně, jinak dopadneme jako vysoko v Pyrenejích...

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáši, nádherně shrnuté a napsané. Díky za to. Mně jde mráz po zádech od října loňského roku a stále se stupňuje. Včera to byl neuvěřitelný vrchol ubohosti a arogance moci. Ještě jsem se z toho pořádně nevzpamatovala. Ano, nedržme ústa, braňme svobodná média, braňme demokracii. Snad pondělní demonstrace nám ukázaly, že by to s námi nemuselo být tak špatné, jak se zdálo. Blanka

  OdpovědětVymazat
 8. Sledovala som vcera prejav pana Zemana, bol veru mrazivy.Mraz nam po chrbtoch beha aj na Slovensku. Dnes opat vyjdeme do ulic a skusime sa postavit za slusne Slovensko, za krajinu, v ktorej sa nebudu vrazdit novinari a premier ktorej pochopi, ze dotiahnut mafiu az na Urad vlady znamena v Europe 21. storocia ospravedlnit sa a abdikovat, nie urazat vlastnych obcanov i prezidenta a obvinovat ich z pokusov o prevrat.
  Drzme si palce, bratia.
  Majka

  OdpovědětVymazat
 9. Mráz jsem doslova zhltla během jednoho víkendu a právě mě pohltil Minierův Kruh...
  Naše současnost je čím dál mrazivější a vypadá to, že se nějak stále pohybujeme v začarovaném kruhu. Ach jo.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 10. Smutné, že jeho voličům
  ani poslední inaugurační blábol oči neotevře.
  Buran buranem zůstane i když si sedne na Hrad.
  Ať žije odkaz Václav Havla!
  Howgh.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak jo,máme nového prezidenta. Zastaví se otáčení zeměkoule pro ty,co jsou nespokojeni? Nezastaví, a ani život se nezastaví. Zbytečně tu naříkáte nad tzv.zmařenou demokracií. Víte,jsem ve věku kdy si pamatuji a ještě to v hlavě nemám tak vybydlené, abych nemohla srovnávat. Chápu, že dnešní třicátníci nemají srovnání,žijí v demokracii a věří našim médiím.Chyba. Média s námi manipulují úplně stejně jak za minulého režimu. To mi věřte a proto je z toho mdlo. A demokracie neznamená, že si budeme dělat a říkat co chceme bez omezení. Vůbec ne. Naopak. I demokracie má svá pravidla a povinnosti.A na to lidi rádi zapomínají. Stydíte se za dnešního presidenta. Fajn - já se zas styděla za presidenta Klause když v přímém přenosu ukradl propisku a celý svět se nám smál.Když vykládal své podivné teze o čemkoliv, všude kam přijel a o katastrofální amnestii na závěr svého volebního odbobí, kdy osvobodil tuneláře. Nebyl to můj prezident, ale musela jsem to vydýchat. Nemluvě o amnestii, kterou udělil na začátku svého působení V.Havel. Ten udělal pro náš stát mnoho, ale pouze v zahraničním měřítku. Na domácí politické scéně sekal chybu za chybou a následky si neseme všichni doteď. Např. nezakázal KSČ. To byla velká a zásadní chyba.
  Klidně mě tady ukamenujte, ale uvědomente si, že když říkáte "a" je třeba říct i "b". Vytratila se tolerance k názoru druhých a respekt vůči sobě navzájem. Současný president jistě není ideál, ale takový už nebude nikdy. Nebuďme naivní. Buďme tolerantní.
  Děkuji.
  Magda M.

  OdpovědětVymazat
 12. "A demokracie neznamená, že si budeme dělat a říkat co chceme bez omezení. Vůbec ne. Naopak."
  A přesně z tohoto důvodu náš pan prezident naprosto bez omezení říká a dělá co chce.

  "I demokracie má svá pravidla a povinnosti."
  Stručně jsou to tato:právo na spravedlivý proces,základní lidská práva, jako je například právo na život a bezpečí, nedotknutelnost osoby, soukromí a lidské důstojnosti, majetková práva nebo svoboda náboženského vyznání, pobytu a pohybu
  základní politická práva jako je svoboda projevu, shromažďování a sdružování, právo na informace, právo petiční a další. Řekla bych, že i na některé zde vyjmenované pan prezident zapomíná. A lidé by se opravdu měli snažit na tato pravidla demokracie na rozdíl od něj nezapomenout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prezident byl zvolen ve svobodných volbách, respektujme to.Svoboda slova a názoru a shromažďování neznamená, že si budu vykládat co chci a kde chci a nebudu respektovat nic.To, co se vám nelíbí na prezidentovi - to dnes a denně vidím a slyším v médiích. Naposledy včera na udílení Českých lvů. Jsem znechucena umělci co si pletou pojmy s dojmy. Chovají se stejně jako prezident. Jen v bleděmodrém či fialovém vydání.Taky nerespektují nic a nikoho, jen prezentují svůj názor ve veřejnoprávní Tv, která by měla být nestranná. Není, prostě není. A proto je mi z toho všeho mdlo.
   Magda M.

   Vymazat