Hodně zvláštní...

středa 24. října 2018

...podzim. Bosýma nohama se brodím žlutým listím a co chvíli seberu spadlý ořech. Sluneční paprsky mi hřejí do tváře a chodidly vnímám příjemné teplo vyzařující ze země. Je říjen. Posbírané ořechy louskám na terase se sklenkou vychlazeného sauvignonu. 2017 byl fajn ročník. Už se ale těším na ten letošní. Byl to výjimečný rok. Ve všech ohledech. Zvedám se od vína a skáču do ledového bazénu. Opravdu je říjen?  Chladná voda dělá své. Dámské publikum bych neoslnil, ale nádherně se mi bystří smysly. Za pár dnů slavíme stoleté výročí republiky, která už neexistuje. Neexistují jen její hranice, nebo i myšlenka a ideály na základě kterých vznikla? Pravda je, že stádo, které po těchto hodnotách šlape, dupe čím dál hlasitěji a pod jeho kopyty už zmírá nejedna ideje. Já ale myslím... doufám a věřím, že se přežene a slova jako srdce, lidskost, láska a čest se znovu zvednou na nohy. Byť trochu zaprášené. Rychle se zabalím do županu a jdu si dopít sklenku. Pokožkou mi prostupuje horké mravenčení. Máme ŘÍJEN! Výjimečný rok.

P.S.: ...a v neděli vyhodím všechna céčka. Už to nesbírám...

7 komentářů :

 1. Nebyvam často patetická,ale těch sto let se mě fakt dotýká... Vzpomínám na Havla a srovnávám ho s dnešními představiteli země... Pimprlové divadlo... Ivča

  OdpovědětVymazat
 2. Mně nejvíc vadí, že dnes už nic neznamenají základní hodnoty jako je čest, slušnost, spolehlivost a další. Všechno se nějak pokřivilo a když vidím,jak dnešní rodiče vychovávají děti (pracuji ve školství),tak si nedělám iluze, že bude líp.I.N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vaším názorem na to, že čest, slušnost,ohleduplnost, vzdělanost atd. nejsou dnes většinou společnosti pokládány za důležité. Příkladem nám nejsou ani politici, poslanci či novináři a herci. A jak se máme domluvit s Evropou a světem,když se nejsme schopni domluvit mezi sebou. Já však věřím, že jednou snad bude líp.

   Vymazat
  2. Nejsem tak pesimistická, minimálně lidé z Kopečku tak žijí! Děkuji!
   Dáša K.

   Vymazat
 3. Tomáši,krásně napsáno, není co dodat. Zdraví Blanka

  OdpovědětVymazat
 4. Vyprala jsem o víkendu prvorepublikovou vlajku, kterou jsme našli na půdě po původních majitelích. A v neděli oslavíme ty ideály a myšlenky, bude nám trochu veselo, pak asi i smutno a večer asi i stydno... Krásný konec krásného října - Eva

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně napsané. Opravdu zvláštní rok. Souhlasím. Olina

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.