Juniorský čundr...

pondělí 7. září 2015

...aneb kterak dítka k lásce k přírodě vésti.
Už třetím rokem vyrážíme s mými dvěma kamarády a našimi dětmi na vandr do přírody. Začali jsme, když byly nejmladšímu členu výpravy 4 roky a postupně nám děti přibývají (jak dosahují toho správného věku). Letos jsme se dostali na číslo 5 dětí a rozhodně nekončíme (ani s dětmi, ani s čundry).

Nejkrásnější pocit mám z toho, že se nám asi opravdu daří v dětech pěstovat lásku k podobným podnikům, protože i přes velkou noční nepohodu (způsobenou deštěm a zimou), jsem neslyšel jediné slůvko projevu nespokojenosti.

Jako výchozí bod každého vandru je zvolen jeden z malých lokálních pivovarů (neb každý podnik musí mít i svoji kulturní hodnotu), kterých je - bohu dík - sdostatek, takže nemáme nouzi o plány na léta příští.

Děti dostaly na nádraží od "neznámé" paní mapu se zakreslenými poklady a bylo jen na nich, aby sestavily celou trasu vandru. Navigace se ujali dva nejstarší, devítiletí, členové dětské části výpravy. Náš osud byl v jejich rukou. Děti překvapily bravurní orientací v mapě i prostoru a dokonce navrhly jednu zkratku mimo cestu (byla, pravda, stejně dlouhá, jako kdybychom cestu neopouštěli, ale zato vedla kolmo k vrstevnicím, což jsme s téměř 20 kily na zádech kvitovali). Nakonec jsme došli tam, kam jsme zamýšleli a všichni jsme si celý výšlap užili (a to nejen díky dobře zvolené pozici výchozího bodu, kterou jsme ocenili zejména my, dospělí).

Už teď se těším, až zase nazujeme pohory, nasadíme těžkou krosnu, sedneme na vlak a vyrazíme objevovat další kout naší nádherné přírody (se strategicky zvoleným výchozím místem, samozřejmě).

4 komentáře :

 1. Jste fakt dobří ... tátové i děti ... jen tak dál ... ta příroda stojí za to !!! ... ty výhledy - nemám slov ... jo a správně zvolené výchozí body jsou velmi důležité !
  Jarka

  OdpovědětSmazat
 2. Tome to je od vás tatínků moc pěkné,že berete děti za takovými zážitky.Vždy když něco takového čtu,tak se mi vybaví film.. S TEBOU MNE BAVÍ SVĚT..Věřím,že tomu bylo i v případě vás všech.Jen to noční počasí..vzpomněla jsem si na vás..a to vážně.Četla jsem příspěvek v noci od Moničky a to právě bylo špatné počasí i tady.Přeji pěkný den.Anna.

  OdpovědětSmazat
 3. Ahoj Tom. Na takuto akciu by som veru isla s radostou aj ja. Problem by nastal ak by som mapu drzala v rukach ja ;o))) To by bola predlzena tura a obohatena o bludenie v lese :o))
  Je dobre, ze deturence sa nestratia a vylet si vedia uzit so vsetkym co k tomu patri. Takuto zabavu pred telkou nezaziju. Pekne dni Katka

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj Tome, moc diký za čtivý, milý blok. Jestli děti baví příroda a mapy, zkuste s nimi někdy orientační běh: https://www.youtube.com/watch?v=WapUHPfiFYc . Po republice je spousta náborových aktivit pro děti i dospěláky. Třeba by Vás to chytlo :-)

  OdpovědětSmazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.