Zřejmě jsem nechutný...

středa 9. ledna 2019

zdroj: Pinterest
... materialista. Došlo mi to při nedávném ponovoročním rozjímání nad vlastní existencí. Jako obvykle to proběhlo ve vaně plné horké vody se sklenkou příjemného pití na jejím okraji. Jsa si vědom nepěknosti bazírování na věcech hmotných, musel jsem si přiznat, že mi dělá čím dál tím větší potěšení, když se mohu polaskat s předmětem estetické povahy. Obzvláště dobře mi dělá pohled na obnažený, krytu zbavený gramofon německé výroby z let sedmdesátých, tím spíše mohu-li u toho v křesle pročítat zachovalý přebal právě hrajícího LPčka. Hladit hřbety knih vyrovnaných v polici, obdivovat stařičký zapalovač, který lety neztratil na funkčnosti a na kráse spíše získal či listovat voňavými stránkami papírového diáře. Dokonce jsem včera vyhrabal svoji milou, kdysi dávno vydraženou dýmku a pár okamžiků se s ní mazlil (než mi došlo, že mám chuť ji napchat tabákem a trochu si zabafat).


Prostě a jednoduše se ze mě stává sysel milující předměty, jež pamatují doby, kdy většinu z nich ještě nevyráběly čínské děti a nikdo je nebalil do PET obalů. Kdy otcové odkazovali své dýmky synům a vnučky vařily v nádobí po babkách. Vím. Vlastnost je to nelichotivá.

Nezbývá, než si ji s nepokrytou dávkou potěšení zapsat starým plnicím perem do koženého notýsku na dlouhý seznam svých neřestí, se kterými jednou možná začnu něco dělat. Ten notýsek si ale předtím trochu pohladím.

16 komentářů :

 1. Souhlasím,mám ráda staré věci s duší.Miluji svého staršího muže.💟Mějte se sedmikrásně.JP

  OdpovědětSmazat
 2. Asi je to reakce na dnešní igelitovou vyhazovací dobu.. často vzpomínám na babičku a dědu, kteří, než něco vyhodili, dokázali to ještě třikrát využít na něco jiného... Raději přetírám starý nábytek, než bych kupovala dnešní piliny... Poznámky píšu do papírového diáře a na postel povlékám sedmdesát let starý damašek. Něco mi v dnešní době schází a v mé sociální bublině nejsem sama... Ivča

  OdpovědětSmazat
 3. Naprosto tomu rozumím. Mám to také tak, mám ráda věci, které mají minulost, se kterými se pojí mé vzpomínky. Bábovky peču ve formě po babičce a pokaždé, když jí vymazávám, uteču někam do vzpomínek. Stejně tak s válem na těsto, také je po babičce, proto jsem při vykrajování letošního cukroví nad ním strávila dost času a kochala se starými suky v něm.

  OdpovědětSmazat
 4. Pamatuju, jak do naší vsi vtrhla moderní doba. Původní krásné chalupy se začaly vylepšovat ve stylu panelákového designu, místo fortelných dřevěných lavic se na zápraží objevily plastové židle a stoly, a když jeden starousedlík využil starou vyřazenou sedačku z retro autobusu k posezení, byl přezíravě vysmíván...ejhle - dnes je retro sedačka hipster záležitostí a recy věci jedou. Díkybohu občas dorazí móda něčeho rozumného :o) Eva

  OdpovědětSmazat
 5. Vážený a milý Tome, zdravím vás i paní Moniku. Tentokrát o něčem jiném: léta chodím číst k vám a hlavně se kochat k Monice na blog, ovšem v poslední době se mi několikrát stalo, že jakmile jsem otevřela Moniččin blog, udělala se tabulka - že byl zachycen asi nějaký virus či co, přesně to nevím. Spoléhala jsem na to, že máme zabezpečení, tak jsem si četla, prohlížela, ovšem 31.12. nám počítač ráno klekl a tři dny to manžel dával dohromady, nejsem si jistá, že to bylo od Moniky z blogu, ale co když??? teď se bojím ten blog otevřít, což mi vadí, neb mi chybí a tak. Manželovi jsem to raději neřekla, zatím.
  Jiřina z N.
  zakova48@seznam.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá Jiřinko, i já Vás zdravím. O problému s upozorněním jsme se dozvěděli před Vánoci a podařilo se ho vyřešit. Nešlo o nic závažného, dole v "patičce" stránky byl obrázek, který byl umístěný na jiném webu a některé (myslím, že Avast a AVG) antiviry to vyhodnocovaly jako nebezpečí. Reálně určitě nic nehrozilo. Je mi líto, že máte problémy s počítačem, ale souvislost s blogem mojí milované bych určitě nehledal :)

   Nebojte se a klidně čtěte :)

   Krásný den,
   Tomáš

   Smazat
 6. Díky, Tome, moc by mi to chybělo, máte děti přibližně stejně staré ( mladé ) jako já vnučky a tak i z toho důvodu k Monice nakukuji a to často.
  Srdečně zdravím na Berounsko.
  ( to se tak někdo má, Ameriku a Mexiko za chalupou! hihi )
  Jiřina z N. trvalkadahlia.blog.cz

  OdpovědětSmazat
 7. Milý Tome, dala jsem na Vás a otevřela Moniččin blog. Potěšila jsem se, náš počítač drží, vše snad je a bude ok.
  Jsem tomu ráda. Jiřina z N.

  OdpovědětSmazat
 8. Tomáši, mám to podobně. A to kdysi - v polovině osmdesátých let - jsem snila o tom, že místo našeho domu bude křižovatka a my dostaneme byt v paneláku a já budu mít svůj vlastní pokoj. Dneska ten dům z roku 1932 už 20 let s mužem rekonstruujeme a snažíme se mu dát podobu z třicátých let. Je to často velký problém, protože dnešní umělá doba už takové materiály ani nemá... Koupit-vyhodit, to je dnešní mantra a já se s ní rozhodně neztotožňuju... Krásné dny, Eva

  OdpovědětSmazat
 9. Jak já tomu rozumím! :-) Tak tedy do nového roku přeju poctivou dávku toho starého dobrého. Kl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá Klárko, nápodobně, jen to (staré) dobré v novém roce!
   T.

   Smazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.