Ticho...

pondělí 20. února 2017

Pinterest
...to je slovo, které tak nějak v kostce vystihuje moje rozpoložení několika posledních týdnů. Raději teď čtu, než píšu. Raději se dívám, než ukazuji. Raději naslouchám, než mluvím (promiň, M.)...

Cítím ale, že se to teď zlomí. Tichá a mrazivá zima je na ústupu a do žil mi začíná proudit jarní míza výřečnosti a exhibicionismu.

Mimochodem, slyšeli jste někdy zkratku ASMR? Já ne a o to víc mě překvapilo, na co všechno mají dneska lidi čas! Za zkratkou se skrývá krkolomný pojem "autonomní senzorická meridiánová reakce". Jde o jistý příjemný prožitek - reakce našeho těla na nějaký podnět, neboli spouštěč. Ta reakce zpravidla proběhne jako příjemné teplo, který se spolu s brněním rozlévá od hlavy přes krk a ramena dolů po páteři. Každý má ten spouštěč trochu jiný a škála podnětů může tedy být značně rozmanitá - u někoho je to tiché šeptání druhé osoby, u někoho určitý zvuk, například křupání čipsů... No a tady se konečně dostávám k důvodu, proč se o ASMR rozepisuji.

Zkuste otevřít Youtube a tato 4 kouzelná písmena zadat do vyhledávání. Zobrazí se vám nepřeberné množství videí, která mají jeden jediný cíl - a sice vyvolat u diváka/posluchače popsanou reakci. Asi mám bloklé čakry, ale na mě nefungovaly ani čipsy, ani šeptání do ucha od krásné ošetřující lékařky.

Možná kdyby mi ta slečna pošeptala, že Babiš odchází z politiky, prožil bych tu nejslastnější ASMR reakci, jakou svět zažil.

8 komentářů :

 1. Tak na tu poslední reakci jsme dva. :-) Jana

  OdpovědětSmazat
 2. Zažívám to, když si někdo prohlíží v albu přede mnou fotky, jak otáčí strany...a dnes jsem to cítila v knihovně, když někdo listoval stránkami v knize.
  A přiznám se, je to pro mě velmi příjemné:-)
  Magda

  OdpovědětSmazat
 3. Tak zkratku jsem taky neznala, ale ten pocit znám, mívám ho když mi nědo něco vysvětluje a ukazuje přitom do nějkých papírů , třeba podomní prodejce, který maluje grafy k něčemu o co sice stejně zájem nemám a dokonce mi aniten člověk nemusí být nijak sympatický, nebo třeba u lékaře, který mi vůbec neříká dobré zprávy, ale zase to není pravidlem, takže asi to musí být někdo kdo umí mluvit, ale musí tam být u toho něco psaného...už jsem si říkala, jestli to není úchylka, tak díky za objasnění :-))). Krásný dny!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo :D
   Posílám pozdravy do mlýna ;)
   T.

   Smazat
 4. O ASMR jsem neslyšela a nejsem si i po tvém vysvětlení jistá, jestli mě už někdy potkalo. Snad takový ten pocit, když se těšíte na blízkou osobu a už ji vidíte, jak se k vám blíží...možná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, co Radko popisujete Vy, to je spíš taková ta krásná nervozita, ta emoční radost - chemie:-))
   Ale pro ženy je ještě jedna situace, kdy to bývá často - když se Vám kadeřnice prohrabává vlasy, je to prostě takové krátké ale intenzivní mravenčení.
   Někdo to tak třeba nemá. Já výše psala, že to krásně cítím, když někdo listuje knihou (ale když syn např. listuje učebnicí, to cítím spíše stres:-))
   Magda

   Smazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.