Nedávno...

čtvrtek 26. května 2016

zdroj: Pinterest
... jsem dělal pořádek v rodinných "papírech" a narazil na šanon plný návodů a manuálů k různým elektronickým pomocníkům a jiným přístrojům využívaným (a někdy i nevyužívaným) v naší domácnosti. Všechny voněly novotou a zcela zjevně do nich nikdo nikdy nenahlédl.
Nevím, jak to máte s návody u vás, ale v naší rodině jsou to úplně zbytečně potištěné stohy papíru, které si pár let poleží v šanonu a nakonec je při jednom ze svých (ne příliš četných) záchvatů úklidu vyhodím.

Znáte to. Koupí se nový přístroj, zapne se a pak se to chvilku více či méně úspěšně ladí, mačkají se čudlíky, dokud to nějak nezačne pracovat. Podívat se do návodu? Nikdy! Možná to trvá trochu déle, ale nakonec na všechno přijdu!
U mojí milované ženy bývá scénář jiný. Ano, také jí to trvá trochu déle, ale nakonec nepřijde na nic. Na scénu pak nastupuji já (se samolibým výrazem), abych stiskl to správné tlačítko a mohl se zase na nějaký čas cítit jako nepostradatelný člen domácnosti.

Kuchařka je také určitý druh manuálu, a má tudíž v naší domácnosti podobný osud jako všechny ostatní návody. Moje žena vaří duší. Srdcem. Myslím, že by se dala použít analogie s elektronickými přístroji. Stejně jako já vím, který knoflík stisknout, ona přesně ví, co do té pánve hodit.
Nevařím vůbec často a kdykoliv se z nějakého důvodu ocitnu před sporákem, je to k uzoufání. Jednoduše zkouším a trápím se a nakonec zavolám manželku, která (se soucitným výrazem) přistoupí, přikrájí toto, zamíchá ono, dokoření čímsi a nakonec mi na talíř naloží voňavý skvost, který jen vzdáleně připomíná můj prvotní záměr.

Manuály u nás prostě neobstojí. Až jednou nějaký mudrc vymyslí univerzální návod na život (čekal bych to z Hradu), poputuje do šanonu v temném rohu skříně. Ono to náhodné mačkání životních čudlíků sice trvá trochu déle (někdy až do smrti), ale ten pocit, že si na to můžu přijít sám! Ten stojí za to...

„Nedovedete si představit, jak je hrozné mít celý život naplánovaný.“

– Antoine de Saint-Exupéry

18 komentářů :

 1. Tak to je doslova přesné!
  ps. já už je vyhazuju rovnou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky asi začnu. Lenko, děkuji za návštěvu ;)
   T.

   Vymazat
 2. Ja mam snahu manual citat, ale casto sa stava, ze nerozumiem co pisu hoci navod citam v jazyku ktoremu rozumiem a tak to vzdam a prenecham to na manzela...

  OdpovědětVymazat
 3. Manualy citam. Zijem spontanne, nic si neplanujem. Moj muz nevie co je manual ale dni (najma volno-vylety, dovolenky a pod) si planuje aprivadzam ho do zufalstva svojimi napadmi a rozhodnutiami. Asi sa navzajom doplname.

  OdpovědětVymazat
 4. Až přijde návod na život z Hradu, bude tu konec světa:-D

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně napsáno :) U nás se manuály hromadily, až se jednoho zimního večera osvědčily jako skvělý podpal do krbu.

  OdpovědětVymazat
 6. Poznáš príslušný Murphyho zákon o návodoch?
  :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Náhodou,návod,který mám k novému šicímu stroji je velice poučný,přestane-li stroj šít podívejte se jestli je připojen k elektrickému proudu,napadlo by to někoho bez manuálu.Nebo další bod,přestane-li svítit žárovka,podívejte se jestli není prasklá.Zlaté manuály.Jaroslava.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to radost mrknout do návodu a hned vědět! ;)
   T.

   Vymazat
 8. Toto som dnes ráno potrebovala,tá pohoda,vtipnosť a dobrota,ktorá ide vždy z tvojich riadkov,ma dokáže neskutočne naladiť.Ďakujem.PS:Ste vzácni ľudia.

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za každé nové ráno!! A já ho díky vám mám dneska ještě veselé!! U ranní kávičky jsme přelouskla všechny vaše postřehy, nakoukla k vaší ženě pod pokličku a neděle pro mne může spokojeně začít. Děláte mi dny hezčí a já vám za to posílám DÍK Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já děkuji za moc milý komentář.
   Krásnou neděli přejeme!
   T&M

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.