Amity GAIGEOVÁ: Schroder

pátek 4. března 2016

Někdy začnu číst knihu tak, že ji vezmu do ruky, nalistuji začátek první kapitoly a prostě jí dám šanci. Jednu jedinou šanci. Zabodnu oči do prvního řádku a začnu číst. Jsou jen dvě možnosti, co může následovat. Buďto mi ona kniha v ruce zůstane, nebo ji zavřu a nenávratně odložím. Román Schroder Amity Gaigeové je ten první případ.

Vypráví příběh o muži, který... ne! Moment. Onen muž sám vypráví svůj vlastní příběh. Spíše řečeno sepisuje zpověď. Ještě přesněji řečeno píše vlastní obhajobu. Obhajobu před svou manželkou, před sebou samým a před soudem, který ho čeká. Posloupností nezastavitelných událostí se totiž z idylického života muže, ženy a jejich dcerky stane život osamotě. Život, během něhož se snaží získat více času s vlastním dítětem. Času, o který je dva připravil rozvod a soudní nařízení.

To, co začne jako nevinný výlet, se velmi rychle přetransformuje v únos vlastního dítěte, který si ovšem oba aktéři užívají jako dobrodružnou dovolenou. Alespoň zpočátku. Dramatičnost se do jejich příběhu vkrádá po špetkách a nenápadně, až nakonec zhoustne do podoby napínavého děje, ve kterém jde o život.
Amity Gaigeová úžasným způsobem propracovala postavu hlavního hrdiny - muže, který miluje svoji dceru a konec konců stále ještě i svou manželku. Přesto, že se autorka velkým obloukem vyhnula jakémukoli patosu, je kniha nesmírně emotivní. Čtete zpověď hlavního hrdiny a hlavou vám proudí stejné myšlenky, které se budou honit v hlavách soudce a poroty, před kterou za nedlouho stane... Milující otec, pitomec, který nechal věci zajít příliš daleko, nebo odsouzeníhodný zločinec?

4 komentáře :

 1. Tak to je tak poutave napsane, ze snad po te knize taky sahnu! :-) M.

  OdpovědětSmazat
 2. Také jste mne Tome upoutávkou upoutal..poohlédnu se po té knize..děkuji za inspiraci.
  Přeji pěkný den..pro mne velmi smutný.. Anna

  OdpovědětSmazat
 3. tak tu knížku si seženu... díky Tome . Obdivovatelka Vaše i Vaší ženy...

  OdpovědětSmazat
 4. Děkuji za komentáře a jsem rád, že jsem některé z vás navnadil...
  Pěkný víkend všem!
  T.

  OdpovědětSmazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.