Nikola Tesla

čtvrtek 11. února 2016

Ježíšek mi (prostřednictvím mojí milované ženy) donesl (kromě jiných knih) autobiografii jednoho z největších fyziků všech dob. Nikola Tesla byl v mnoha ohledech nedoceněná osobnost. Dopad jeho nesčetných vynálezů na naše dnešní životy je mocnější, než jsem si myslel.

Kromě samotných vynálezů (které jsou i z dnešního pohledu dech beroucí - např. bezdrátové ovládání strojů, bezdrátová komunikace, či BEZDRÁTOVÝ přenos energie) popisuje v knize i svoje dětství, svoji rodinu a zejména jakési téměř hmotné halucinace, se kterými se od mala učil žít, až je nakonec dokázal využít ve svůj prospěch (nejen, že mu několikrát zachránily život, on díky nim dokonce prováděl testy a vylepšoval design svých vynálezů, aniž by je musel sestrojovat v podobě modelů - podstatná část vývojové fáze se tak odehrávala pouze v Teslově hlavě).

Tesla v knize také často hovoří o budoucnosti a snaží se předpovídat pravděpodobný vývoj lidstva. Několikrát se například zmiňuje o dnes již běžných bezpilotních letounech a jejich možném využití ve vojenství. V druhé polovině knihy jeho úvahy opouštějí břehy fyziky a rozepisuje se o všech faktorech, které mohou brzdit, nebo naopak urychlit vývoj lidské rasy tím správným směrem.

Ač byl Tesla vědec, je z jeho řádek cítit přesvědčení o existenci něčeho, co jeden nazývá energií, jiný synchronicitou a další Bohem. Jsem moc rád, že jsem knihu četl. Pokud vás osobnost Tesly fascinuje, nebo vás přitahuje fyzika, či se jen zajímáte o názory geniálních mozků, po knize určitě sáhněte.

Poznámka pod čarou: Připravte se na to, že pokud nejste experti v oblasti fyziky, budou vám některé Teslovy popisy vynálezů připadat poněkud složité. Já to alespoň tak měl. Jsem si vědom toho, že se Tesla ze svého pohledu snažil problematiku popsat co nejpopulárnějším způsobem, ovšem moje vědomosti nestačily ani na tuto úroveň. To ale nijak nesnižuje můj zážitek z knihy, která je mnohem více než jen prostý popis Teslových vynálezů.

3 komentáře :

  1. Zdravím Tome,knihu jsem nečetla,ale díky mému nechtěnému lenošení v posteli...jsem náhodným mačkáním tlačítek))) zhlédla dokument o Teslovi a bylo to opravdu zajímavé.Zajímavost-Tesla se narodil při ohromné bouři a od té doby miloval blesky já se tedy bojííím. Pa,Šárka

    OdpovědětVymazat
  2. Tesla byl opravdu geniální. Dokumenty už jsem snad všechny viděla, tak se možná i pustím do knihy ;).

    OdpovědětVymazat
  3. Jsme na stejné vlně!:) Teda spíš než já, tak můj muž. Dostal totiž stejnou knihu a už sháníme a kupujeme další díly. Takže večer místo pohádky poslouchám jedině o objevech slavného pana Tesly. Naštěstí mě to zatím tuze baví:)

    OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.