Test: expediční strava

neděle 5. června 2016

Dnes tak trochu o vaření... A o Ditě P.!

Minulý víkend jsem s kamarádem absolvoval noční pochod - 32 km od soumraku do rozbřesku. Podobnou akci jsme podnikli už několikrát. Člověk prostě večer vyrazí z domu a na snídani je zpátky. Za sebou má ale sedm hodin pochodu a spousty zážitků. Celou dobu jsem si s sebou nesl v batůžku několik pytlíčků sušeného jídla (tzv. expediční stravy), protože jsem měl v plánu se s vámi podělit o zkušenost. Všechno se ale trochu zamotalo. Jak to všechno dopadlo a jak můj dnešní příspěvek souvisí s Ditou P.? Už to znáte, tak nepřepínejte a jdeme na to!

Jeden by řekl, že expediční strava je něco, co v životě nebudu potřebovat, pokud zrovna nepolezu na osmitisícovku, nebudu objíždět Alpy na koloběžce nebo Balkán na fichtlu. Je to ale předsudek, protože dehydrované jídlo je věc, která člověku přijde vhod i na kratším čundru.
Jistě, pokud se chystám do přírody na jednu noc, strava se vyřeší špekáčkami a čtvrtkou chleba. U vícedenních výletů ale může nastat problém, který lze vyřešit právě expedičním jídlem.Noční pochod se zdál být ideální příležitostí pro test, který jsme s obchodem www.affekt.cz nějakou dobu chystali. Jelikož jsem termín akce neznal moc dlouho dopředu, bylo potřeba rychle jednat. Musím vyzdvihnout ochotu a operativnost majitele obchodu, který se mnou telefonicky domluvil objednávku a druhý den jsem měl balíček doma (v den odjezdu). Jak už to tak ale bývá, člověk míní... a tma mění. Hned na začátku trasy jsme si nešťastně zašli několik kilometrů (hledejte po tmě odbočku, že jo!) a celý zbytek noci jsme doháněli ztrátu. Nejen, že nebyl čas testovat. On nebyl čas ani zastavit!

Další víkend se ale se ale naskytla nová příležitost - a sice během našich toulek Českým kasem. Nakonec všechno dobře dopadlo - testy proběhly, vše jsme "uvařili", ochutnali a posoudili. A dobrá zpráva navíc: ve dne je rozhodně lepší světlo na focení, než v 3:00 ráno, takže z toho budete něco mít i vy!

Klady

Budu stručný: skladnost, nízká hmotnost, rychlost a nenáročnost přípravy, pestrý výběr chutí a receptur a v neposlední řadě výživová hodnota jídla.Zápory

Má-li člověk přemrštěná chuťová očekávání, dala by se chuť řadit mezi zápory. Já ale myslím, že na sušenou stravu výsledek chutnal opravdu velmi slušně. Pokud tedy neočekáváte Alcron, je asi jedinou nevýhodou cena, která se pohybuje okolo 120 Kč za porci v balení pro dva. Je tedy potřeba zvážit, kam s sebou chci sušenou stravu brát, protože uprostřed divočiny nastanou chvíle, kdy je teplá chutná večeře k nezaplacení a těch 120 Kč za ni stojí.


Příprava

Příprava je jednoduchá, Láďa Hruška by se tetelil blahem. Pytlík se otevře, zalije horkou vodou, znovu zavře a po zhruba 10 minutách se vše zkonzumuje (v polních podmínkách přímo z pytlíku).Složení

Na složení potravin jsem pes. Řadím se mezi čtenáře obalů (v obchodě je poznáte tak, že si nosí zboží z regálů někam, kde je lepší světlo a tam mžourají na drobné písmo na spodku balení), a tudíž jsem nemohl tento atribut jen tak přejít bez povšimnutí.
Expediční strava vzniká tak, že se uvaří skutečné jídlo a mrazem se dehydratuje a zabalí. Nejedná se tedy o žádný chemický koktejl, ale stravu obsahující skutečné živiny.
Jedinou výhradu mám k obsahu glutamatu (E621). Je to něco, čemu se v potravinách vyhýbám, protože kromě škodlivosti na lidské zdraví mi nevyhovuje ani chuťově. Cítím ho v jídle a pak i dlouho po něm (dokud ho nespláchnu půllitrem piva). Neobsahují ho ovšem zdaleka všechna expediční jídla, a je tedy dobré číst složení. Já budu příště v tomto směru pozornější.

Chuť

Neměl jsem pocit, že jím náhrašku skutečného jídla. Nějaké sušené cosi, co má jídlo jen připomínat. Vše skutečně chutná, jak bych od názvu na balíčku očekával, voní a moje zhýčkané chuťové buňky byly celkově spokojené.

Nabídka

Nabídka jídel je opravdu široká, takže se připravte na dlouhé vybírání (znáte ten pocit, kdy dostanete v restauraci dlouhý jídelák a nevíte, čemu dát přednost?). Zmíněný obchod nabízí expediční stravu od dvou výrobců.: Travellunch a Mountain House. Obě firmy mají nabídku receptur podobnou a stejně srovnatelná je i kvalita jejich produktů. Vše tedy záleží na vašich chuťových preferencích a požadavcích na složení (k nalezení jsou i bezlepkové varianty).Verdikt

Musím uznat, že jsem byl kvalitou jídel mile překvapen. Ztrhávat body za zmíněný glutaman by bylo nefér, protože se opravdu dají vybrat i jídla, která jej neobsahují. Příště budu obezřetnější a místo potravin s glutamátem vyberu ty, které obsahují jen dochucovadla v podobě bylinek. Jedinou vadou na kráse je tedy z mého pohledu cena, která je ale vyvážena (doslova) nízkou hmotností, skladností a komfortem v podobě rychlé a jednoduché přípravy.

Jak už tušíte, s Ditou P. můj článek nijak nesouvisí (pokud není autorkou některých z testovaných receptur). Pusťte si tedy alespoň její nový videoklip!


Dávám 8 óček.


+ skladnost
+ rychlá příprava
+ chuť
- cena

6 komentářů :

 1. Pokud bys měl chuť vyzkoušet něco dalšího, doporučuji http://www.expresmenu.cz/ Používáme to na soustředěních orienťáku v zahraničí. Rychlé, chutné a z masa ve vlastní šťávě (jen sůl a maso) lze udělat jídlo pro 3-4 osoby. Doporučuji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tip, Jani ;)
   Přeji pěkné dny
   T.

   Vymazat
  2. Taky mohu Expressmenu jen doporučit. Žádný glutaman a všechna jídla jsou samozřejmě bezlepková. Když k tomu připočítám snadnou přípravu už jiné na cesty nekupuji. A jejich heslo zní:"Nezatezuj ženu, kup jí expressmenu." s tím jako žena jen souhlasím :-)

   Vymazat
 2. Už je to pár pátků /no možná víc než pár/ kdy můj muž čundroval. Když mi vyprávěl jak si "vařili", u tohoto příspěvku by se mu tenkrát asi rozsvítily oči. Kuchař není dodnes, ale tenkrát si sypali gulášovku z pytlíku na krajíce chleba, tak myslím, že dneska by si jí snad do toho kotlíku aspoň vysypal. Ať žije pokrok, krásný víkend z Vysočiny Pavla

  OdpovědětVymazat
 3. Docela teď v poslední době letí "jídlo" MANA. To sice není určeno primárně jako expediční jídlo, ale může ta sloužit. V podstatě se jedna o takový prototyp futuristické stravy, která obsahuje všechny důležité životy a není nutné jíst nic jiného. Jsem skeptický, ale je to zajímavé.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, tady moje zkušnosti s expediční stravou. Schválně jsem si nakoupila více značek, abych mohla porovnávat http://outdoorova.cz/hory/expedicni-strava/

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.