Všem knižním gurmánům:

úterý 21. června 2016

autor citátu: Frank Zappa / zdroj: Pinterest
S četbou je to jako s jídlem. Existují knihy dobré, horší, vydatné, lehké, tlusté, nestravitelné či pikantní. 

Podobně to bývá i s jejich konzumací. Je možné knihu zhltnout na posezení, to když lahodí našim chuťovým buňkám a my potřebujeme ukojit hlad po duševní stravě. Činnost to bývá vyčerpávající a zpravidla při tom strádá nejen čtenář, ale také zbytek rodiny.

Některé knihy čtenáři "nejedou" a on se v nich šťourá, jak říkala babička, jako bába v bolavym. Já podobné knihy odkládám dříve, než je pozdě. Pravdou ale je, že s přibývajícími zkušenostmi se mi takovým knihám daří stále úspěšněji vyhýbat.

Snídaňové knihy se ukusují vstoje na tramvajové zastávce, či v uličce mezi sedadly autobusu a zapíjí se černou kávou z termosky. největším úskalím této četby bývá nepřejet výstupní stanici a neopařit spolucestující.

Jiné knihy se jedí po špetkách - to aby člověk vychutnal každé sousto. Jednu takovou - knihu Havel - právě teď konzumuji. Při svých 600 stranách mi bude noční stolek nejspíš zdobit dlouho. Čas od času ji vezmu do rukou, obřadně ji otevřu a pokochám se jejím precizním estetickým provedením a dokonalou sazbou. Lehce si přivoním k jejím stránkám a labužnicky se zakousnu do svěžího stylu Michaela Žantovského. Ale pozor! Vychutnávám jen do polosyta!

Jsou také knihy, kterými se člověk nedokáže prokousat. Ať už onu nestravitelnost způsobil autor, nakladatel, nebo si za ni můžu já sám, výsledek je vždycky stejný. Nejprve namáhavě žvýkám každé sousto a nakonec se rozhodnu knihu vystřídat něčím lehčím, stravitelnějším. Často stačí takovou knihu nechat uležet. Její stránky zkřehnou a napříště jako zázrakem klouže do útrob čtenářových takřka sama.

Ať už knihy hltáte, žerete, nebo jen labužnicky převalujete po jazyku, přeji vám dobrou chuť a kvalitní gurmánský zážitek... A všem, kteří kouzlu toho papírového potěšení ještě nepropadli, bych přál, aby v sobě brzy objevili skrytého milovníka duševní stravy. Ty chvíle s knihou totiž stojí za to!

P.S.: Asi to nebude mít návaznost, ale víte, že je dnes mezinárodní den trpaslíků?

6 komentářů :

 1. Krásný článek! :) Já tedy nejčastěji knihy hltám, trochu se za to stydím, ale mám problém se odtrhnout. Nicméně když se pak objeví kniha, kterou je možné jíst po špetkách, je to svátek :)
  Mezinárodní den trpaslíků? Fantastické!

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý článek. Mám to podobně, od některých knih se nemohu odtrhnout, u některých přečtu pár stránek a vím, že to není ono a posílám je dál.

  OdpovědětVymazat
 3. A co já, která spoustu knih četla několikrát? Ani si nechci představovat, jak bych to s tím jídlem spojila :-)
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 4. Moc hezký článek. Patřím mezi hltače, vychutnávače i gurmány :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně jsi to napsal- osobně jsem ráda hltač- nerada se prokousávám i když poslední dobrou mnohdy i odkládám a už se nevracím.....je mi to pak moc líto,ale nedokážu to strávit, když mi to tam neleze :-D
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 6. Tak jo, zbožňuju váš styl psaní! To z vás taková slova padají nebo články hodiny brousíte? A musím souhlasit s tou různou stravitelností knih. I když některá vypadá opravdu lákavě, ne a ne se jí prokousat, a jindy se člověk nestačí divit, jak rychle zhltne tu spoustu stran, jako třeba u Vypravěčky nebo Nové planety.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.