Mlčení...

středa 21. ledna 2015


Už Jára Cimrman kdysi řekl:
"Každé zbytečné slovo je zbytečné."
Nerad paušalizuji, ale tentokrát si dovolím vyslovit jednu zobecňující myšlenku. Pokud bych měl výřečnost a mlčenlivost rozdělit mezi mužské a ženské pohlaví podle toho, co které více charakterizuje, ženy by ode mne dostaly mlčenlivost jen sotva.

Pokud žena mlčí, je třeba mít se na pozoru, zmobilizovat svoji interpersonální senzitivitu a číst v jejích očích. Přestože žena mnohem raději vyjadřuje svoje pocity řečí, její mlčení vydá za tisíc slov. Nepokládám se za kdovíjak zběhlého v této problematice, přesto si troufnu podotknout, že umím rozeznat několik druhů ženského mlčení, i mírné nuance mezi nimi. Od jemného žertovně provokativního mlčení až po naprosto vážné a nervy drásající ticho.

Když mlčí muž, je všechno jinak... Vzpomínám na našeho přednášejícího psychologa na fakultě. Bodrý chlapík s optimistickou tváří a moravským akcentem, který nám jednou řekl: "Já když přijdu domů a půlhodiny mlčím, moje žena si myslí, že už ji nemám rád. Když ale zajdu na ryby, sednu si vedle kamaráda a tři hodiny nepromluvím ani slovo, oba víme, že si tím vyjadřujeme ty nejhlubší city."

Co na to říct? Asi nic... lépe mlčet.

7 komentářů :

 1. ".........................................................". :-) Mari

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Tome, tak to neznáš mého otce a nejen jeho. Z mého okolí znám jen pár chlapů, kteří toho moc nenamluví. A ze své vlastní zkušenosti vím, že chlapi jsou i větší drbny než baby.:) Stáňa

  OdpovědětVymazat
 3. Fajn clanek. Musim rict, ze podle teto rovnice se chovam jako typicky chlap. Samozrejme, ze kdyz je o cem mluvit, tak dokazu klabosit hodiny. Ale taky mam rada proste si jen vychutnat pritomnost druheho cloveka a nic nerikat. Uznavam, ze nektere kamaradky a i partneri jsou z toho zpocatku nesvi a snazi se porad o necem mluvit nebo hledat pricinu...aach...kdyby vedeli, jak je to fajn ;) Hezky den. Z.

  OdpovědětVymazat
 4. Já vždycky říkám, že důkazem blízkosti dvou osob je to, že spolu můžou mlčet..a nepříjde vám na tom nic divného a dokonce se při tom mlčení spolu cítí příjemně :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj,
  jak která žena si myslí, že ji muž nemá rád, když muž přijde z práce a mlčí. Žena, uvědomnělá, žena si to nemyslí či přestává myslet:). Ve vztazích je to těžko... Díky, že o tom někdo píše, díky:)

  OdpovědětVymazat
 6. Moja mamina hovorí staré známe: " Hovoriť je striebro, mlčať je zlato". Niekedy by sme sa toho mali pridržiavať bez rozdielu či ženy alebo muži. Andrea

  OdpovědětVymazat
 7. Kdybych uměl "mlčet" v komentáři, udělám to, abyste pochopili(y), jak jsou mi vaše reakce milé ;)

  Hezký den všem!
  T.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.