A je to tu zas...

čtvrtek 30. dubna 2015

zdroj:
http://theghostdiaries.com/old-mysterious-photos-of-witches/
... Filipojakubská noc. Některé pohanské zvyky mám opravdu rád a ta dnešní noc, nejmagičtější v roce, mezi ně rozhodně patří. Dobrovolní hasiči a členové HZS moje nadšení asi nesdílejí, ale já prostě miluju tu vůni ohňů a taky to, když si člověk vyleze na kopec a hledí do tmy, z které poblikávají ohnivá světýlka. Navíc je dnešek skvělá příležitost pobýt s rodinou a přáteli.

Noc, během které se měly scházet nečisté ďábelské síly, které později, hlavně vlivem inkvizičních procesů, nabyly konkrétní podoby čarodějných žen, původně připadala na úplněk přesně mezi dny jarní rovnodennosti a letního slunovratu, což (jestli jsem dobře počítal) by letos vyšlo na pondělí 4. května.

Jelikož ale pohané svátek pojímali také jako oslavu jara a hlavně plodnosti, docela se hodí, že ho dnes slavíme v předvečer prvního máje, ne? Tak.. divoženkám zdar a plodnosti zvlášť!

5 komentářů :

 1. My měli také oheň... a jaký! :)

  OdpovědětVymazat
 2. ...Tomáš,ja trocha od veci :)
  Výrok zo seriálu Myšlienky zločinca ...všetko zlé je na niečo zlé ...:)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrovolní hasiči a členové HZS moje nadšení asi nesdílejí.... Tomu jsem se upřímně zasmála :) Před dvěma lety přijel na rodinné "čarodějnice" pětiletý klučina v kočárku, tak jsme se mu trochu smáli, protože tam tak nešťastně seděl s koleny skoro pod bradou. Pár dní předtím skákal na trampolíně a asi si něco vyhodil nebo vykloubil, tak musel pár dní odpočívat. Když jsme pak oheň zodpovědně hasili, položila nám jeho tehdy osmiletá sestra otázku: "Věděli jste, že i vozíčkář může být hasič?" :)

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.