Čas...

středa 31. prosince 2014

Vzpomínám si, jak jsme jako děti s chutí znovu a znovu poslouchali vyprávění našich prarodičů. Jak náš děda jezdil s polovinou dětí ze vsi na dlouhých saních ze zasněženého kopce do asi 2 km vzdálené sousední vesnice, jak naše babička chovala psíka Fifinku, který sice neuměl hlídat, ani aportovat, ale zato se rád povaloval u starých kachlových kamen ve světnici.
Tehdy mi ty události připadaly strašně vzdálené. Tak daleko od našich vlastních životů. Jako bych si je četl v učebnici dějepisu, nebo ve staré kronice se zažloutlými stránkami.

Dnes už vím, že moji prarodiče to tehdy vnímali jinak...

Každý další rok mého života utíká rychleji, než ten předešlý. Vzpomínám na (pro mě) nedávné události, které se ale udály před deseti, patnácti lety. Dívám se na rok staré fotografie a mám pocit, že výjevy na nich zachycené jsme prožívali včera.

Čas je relativní veličina. Už Albert E. to věděl a přesně vědecky popsal. Já sice nevymyslím složité fyzikálně matematické vzorce, ale už to vím také. Čas neplyne stále stejně rychle...

Čas, teď mám na mysli ten můj, nejprve šel, pak se přes klus dal do běhu a pokud to tak půjde dál, nebude to trvat dlouho a poběží tryskem.

Čas je asi ten nejcennější dar, který člověk na světě má. Pokud někomu, nebo něčemu věnujeme svůj čas, je to jako bychom mu věnovali kus svého vlastního života. Nezapomeňme na to a prožívejme každou minutu s myšlenkou na to, jak cenný dar v rukou máme.

Prožijte krásný poslední den v roce!

Těší mě, že se vracíte na můj blog a věnujete jeho čtení svůj drahocenný čas. Tak nashle v příštím roce...

12 komentářů :

 1. Děkuji za Vaše slovní pohlazení. Těším se na příští v novém roce. Přeji Vám, Vaší úžasné paní, holčičkám a všem Vašemu srdíčku blízkým do nového roku zdraví, štěstí, lásku a plnění snů...

  OdpovědětVymazat
 2. Tome,přeji Ti co nejkrásněji prožitý čas s kýmkoli, kdekoli i jakkoli..ale ty nejkrásnější momenty ať trvají celou věčnost..Krásný nový rok 2015 Inka

  OdpovědětVymazat
 3. Tome, to je svatá pravda. Ve všem s Vámi souhlasím. Letí to šíleně.
  Vám a Vaší rodince přeji krásný nový rok. Petra

  OdpovědětVymazat
 4. Šťastný nový rok plný krásných chvil ♥

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherné a pravdivé, taky to tak vnímám....
  Přeji Vám krásný rok 2015.

  OdpovědětVymazat
 6. Tomáš, šťastný nový rok 2015. Andrea

  OdpovědětVymazat
 7. Všem vám z celého srdce děkuji za milá přání a hřejivá slova.
  I já přeji v novém roce moře zdraví a jen vše dobré.
  Budu se těšit na vaše návštěvy v roce 2015.
  Tomáš

  OdpovědětVymazat
 8. Zdar bezcum a behejme tedy s rozumem. Zdravi plny dalsi rok preji.

  OdpovědětVymazat
 9. Krásně řečeno, Tome...je důležité nasávat každý okamžik plnými doušky...je jedinečný...Tak řádné nasávání v roce 2015 :)

  OdpovědětVymazat
 10. Pokud někomu, nebo něčemu věnujeme svůj čas, je to jako bychom mu věnovali kus svého vlastního života. ..............bože, to je tak výstižně napsáno. Za poslední dva roky jsem poznala na morek kostí, jak velká pravda to je.Radka

  OdpovědětVymazat
 11. Tome tak to je krásně napsáno.Jak pomalu stárnu už si taky pečlivě vybírám s kým svůj čas budu trávit.Dříve to bylo spousta známých a kamarádů.A teď postupně mizí nepraví kamarádi a zůstávají jen skuteční přátelé...to určitě všichni známe.
  Spoustu úžasných dnů v novém roce přeje.Lenka

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.