Už je tady...

pondělí 15. prosince 2014

... čas vánoční. Mám ho rád. Vůně františků, svíčky, za okny tma, oheň v krbu, červené víno, teplé ponožky, spadané jehličí na podlaze, bramborový salát k snídani a pilulky na žlučník.

Krom zmíněných symbolů času vánočního si nedokážu tuto dobu představit bez procházek nočními ulicemi. Rád si prohlížím adventní výzdobu v oknech, světla na terasách a zahradách. Už z dob před narozením našich dětí máme s mojí ženou takový zvyk. Když se setmí, vyrážíme do ulic (dříve města, dnes vsi) a "hodnotíme" výzdoby oken a domů. Nehledáme ale nejkrásnější a nejvkusnější okno... i když tím se samozřejmě rádi pokocháme. Do ulic nás táhne touha po něčem jiném. Hledáme tu nejbizarnější výzdobu. Je zvláštní, co jsou lidé ochotni zakoupit a následně aplikovat na svoje vlastní okna a příbytky. Je to činnost nadmíru zábavná. Vánoce mají být hlavně veselé, ne?

Vybíráme pečlivě a celá volba je vícekolová. Nejvíce se vždy těšíme na favority z minulých ročníků, k jejichž obydlím vedou naše první kroky. Zmínění favorité mívají tu vlastnost, že svou loňskou výzdobu neredukují, a velice často přikupují nové a nové elementy tvořící světelnou show, čímž naše tajná mini-soutěž rok od roku nabírá na kvalitě.

Chcete-li se dostat do pomyslné top-10, doporučuji zejména zakoupit plastová monstra všech barev, šplhající pupkaté Santa Clause (kteří sem, chudáci, po roce za polárním kruhem, celí dezorientovaní, omylem zabloudili), obří blikající hadice (které je vhodné umisťovat na štít domu a nechat je končit kdesi v polovině zdi), nebo barevné stroboskopicky blikající svíčky, jimiž je třeba obalit tu nejvyšší túji. Je také vhodné prokázat smysl pro detail a celou expozici doplnit ještě tím, že svému psíkovi nasadíte sobí paroží a červený pletený pulovr s bílou kožešinkou u krku.

A nebo víte co? Nedělejte to...

...a prostě si jen v klidu sedněte, mějte se rádi, přemýšlejte o tom, co je v životě důležité a nebo se jen jděte projít nočními ulicemi (slibuji, že si to užijete)...

P.S.: A nezapomeňte na kadidlo:

11 komentářů :

 1. Tak tak,bohužel "lidová" tvořivost je v době vánočních svátků někdy docela masakróóózní... Mluvíte, tedy vlastně - píšete mi z duše. Tak ať je těch "zdobících" hrůz co nejméně a hlavně, ať je všude pohoda a klid. A ať "slovo od slova" má i dále hodně inspirace pro nás, kteří na tento blog rádi juknou a počtou si.Díky.

  OdpovědětVymazat
 2. ..... svatá slova.... je fakt, že někteří lidé jsou nepřekonatelní ve vymýšlení šíleností .... pokrok je pokrok ....
  naštěstí těch hezkých a milých věcí je víc .....přeju hezký a klidný adventní čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Jarko, také přeji krásný předvánoční čas...
   T.

   Vymazat
 3. Bezva článek! Líbí se mi vaše souznění s manželkou. Také se ráda toulám ulicemi a koukám na rozsvícelé domy, okna, pravda některé výzdoby děs, ale každý máme jiný vkus a tak to má být. Hezké nejen svátky. Mirka

  OdpovědětVymazat
 4. Práve včera večer sme sa s mužom dobre zasmiali na jednej výzdobe. Neskutočné, čím si ľudia dokážu vyzdobiť okná :) Vraví sa, že sranda musí byť, keď aj na chleba nebude...........
  Pekné a hlavne veselé sviatky vám prajem :)
  m.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Moniko a také přeji hezké sváteční dny ;)
   T.

   Vymazat
 5. Okamžitě mě napadá jedem úžasný objekt hodný "obdivu". Až budu nablízku, určite pořídím fotku. To totiž musíte oba vidět :-) Krásné přrdvánoční dny, Klárka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klárko, děkuji a na případnou fotku se těšíme ;)
   T.

   Vymazat
 6. Dobrý den, chodím sem nakukovat od prvních chvil a ani dnes jste mne nezklamal... máme hollywood u nás v ulici a sousedi stále přitvrzují, doufám, že přes víkend to nafotím, snad to zvládnu bez stativu... ovšem nejhorší je oběšený Santa tady proti mé kanceláři... myslím, že dnes odpoledne ho fotnu.... Mějte se krásně a užívejte advent, oba!

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.